Malowanie ścian nie jest szczególnie trudno. Warto się jednak dobrze do niego przygotować i przeczytać najpierw, jak zrobić to w prawidłowy sposób. Przed malowaniem konieczne jest przygotowanie oraz zagruntowanie ściany. Przed złapaniem pędzla i rozpoczęciem malowania ważne jest, by zapoznać się z zasadami właściwego nakładania farby.

Jak malować ściany?

Ściany muszą być właściwie przygotowane, zagruntowane. Przed przystąpieniem do aplikowania farby dekoracyjnej ważne są: ocena wilgotności oraz temperatury, dobór odpowiednich narzędzi do malowania, wybór sposobu nakładania farby.
Jeśli będziemy malować duże, płaskie powierzchnie, to dobrym wyborem będzie klasyczny wałek. Jest on wygodny w użyciu i malowanie nim przebiega dość szybko. Jeżeli pomieszczenie jest wysokie, to warto zastosować również teleskop do wałka. W przypadku chęci pomalowania ściany za kaloryferem doskonale sprawdzi się pędzel kątowy.
Pamiętajmy także o zainwestowaniu w odpowiednie akcesoria, jak wiadro czy kuweta. W celu zabezpieczenia podłóg należy zastosować folię i taśmę malarską.

Przygotowanie farby do malowania

Zaraz po otworzeniu farby należy ją dokładnie wymieszać. Jeśli tego nie zrobimy, na ścianach powstaną smugi, rozwarstwione frakcje spoiwa itd. Oprócz tego można także emulsję delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie poleca się również w przypadku malowania ścian pędzlem. Najważniejsze jest jednak trzymanie się ściśle i stosowanie do zaleceń producenta. Ostatnia warstwa farby powinna być nakładana wałkiem jedynie farbą nierozcieńczalną.

Malowanie ścian krok po kroku

Najpierw należy pomalować sufit – najlepiej zaczynając od okna i prowadząc wałek zgodnie z kierunkiem padania światła. Ten zabieg sprawi, że ewentualne smugi nie będą widoczne. Kolor, który został użyty do malowania sufitu, może zostać przeciągnięty na ścianę, stwarzając w ten sposób powiększający optycznie pomieszczenie pasek.
Następnie malujemy ściany właściwe. Na początku trzeba pokryć farbą naroża i granicę sufitu. W dalszej kolejności maluje się miejsca trudno dostępne, czyli za kaloryferem, okolice framug i gniazdek, okien i listew przypodłogowych.
Na końcu maluje się duże powierzchnie za pomocą wałka. Ważne są tutaj kluczowe zasady. Farba na wałek powinna być nakładana obficie i w sposób równomierny. Sam wałek nie powinien być zbyt mocno dociskany, lecz lekko prowadzony po ścianie. Początkowa warstwa powinna być nakładana metodą w jednym kierunku – np. prawo – lewo. Trzeba trzymać się zasady łączenia mokrego z mokrym. Czyli cała warstwa musi być naniesiona przed wyschnięciem farby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj