Decyzja o oddaniu auta do skupu zapadła, a Ty nie wiesz, gdzie się udać? To normalne, bo bardzo często nie orientujemy się, gdzie w naszej okolicy działa godna zaufania firma oferująca uczciwe stawki. Tymczasem to nie bez znaczenia, na jaki skup postawisz. Niektóre stosują bowiem mniej uczciwe praktyki czy politykę nadużyć. Sprawnie działający, zarejestrowany i renomowany zakład to gwarancja zadowolenia z wyceny i współpracy.
Sprawdzanie firm – skup samochodów musi działać legalnie
Choć dzisiaj prowadzenie nielegalnej, tj. niezarejestrowanej oficjalnie działalności jest bardzo trudne, nadal można spotkać nieuczciwe skupy samochodów. Szczególnie w mniejszych miejscowościach realne jest natknięcie się na firmy stosujące praktyki nie do końca zgodne z prawem i niekorzystne dla Ciebie pod względem finansowym.
Na szczęście każdą firmę można łatwo sprawdzić, weryfikując, czy występuje ona w bazie CEIDG. Jest to baza ogólnodostępna, w której sprawdzisz najważniejsze dane, czyli rok założenia firmy, miejsce jej prowadzenia, adres siedziby, telefon, email, NIP oraz REGON, PKD, formę prawną i to, czy skup jest płatnikiem VAT.
Sprawdzanie skupu powinno objąć także opinie wystawione przez klientów. Jednak czasem tych recenzji jest niewiele albo są w ogóle niedostępne. Jeśli masz możliwość, rozpytaj wśród znajomych – czasem „poczta pantoflowa” to najlepszy sposób zbierania informacji o firmach działających w okolicy.
Uczciwe praktyki i działalność zgodna z prawem
Skup aut, w którym decydujesz się zostawić swój samochód, powinien wystawić Ci stosowne zaświadczenie. Jest ono niezbędne do dopełnienia dalszych procedur, w tym wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji.
To właśnie dlatego, ale też celem zabezpieczenia swoich interesów domagaj się podpisania umowy kupna-sprzedaży. Powinny znaleźć się w niej wszystkie najważniejsze dane dotyczące przedmiotu transakcji, w tym wypadku dane firmy nabywającej auto, dane sprzedającego, dane auta (marka, model, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny, przebieg, kwota transakcji).
Transakcja, która odbywa się w sposób oficjalny, zgodny z prawem, jest bezpieczniejsza, ale przede wszystkim daje Ci możliwość odzyskania opłaconego, a niewykorzystanego OC.
Sprzedaż auta do skupu – tak, ale za gotówkę
Nie bez powodu legalnie działające skupy aut kuszą klientów opcją otrzymania zapłaty w formie gotówkowej. Domagaj się takiej formy wynagrodzenia, chyba że wolisz przelew i druga strona również to zaakceptuje. Standardowo jednak otrzymanie w gotówce określonej kwoty pieniędzy jest lepiej przyjmowane, gwarantuje Ci bezpieczeństwo i pewność, że nie zostaniesz oszukany.
Oczywiście, jeśli chodzi o wycenę, możesz skontaktować się z różnymi skupami, jednak nie oczekuj istotnych różnic w zarobku. Zazwyczaj stawki są zbliżone, podyktowane warunkami rynkowymi oraz ogólnymi praktykami rynkowymi tego typu firm.