Wybierając nowy komputer, kierujemy się parametrami procesora, dysku i niekiedy karty graficznej. Bardzo rzadko zwracamy uwagę na wydajny system wentylatorów, a zapewnienie komputerowi odpowiedniej termodynamiki to sprawa równie ważna, co mocne podzespoły. Warto o nie zadbać, zapewniając im dobre odprowadzanie ciepła. Z artykułu dowiesz się, dlaczego jest to istotne i jak to zrobić.

Dlaczego dobra wentylacja komputera jest tak ważna?

Odpowiednia wentylacja jest kluczowa dla utrzymywania prawidłowej temperatury podzespołów komputera. To bardzo ważne. Praca procesora lub karty graficznej w środku nagrzanego komputera może być przyczyną zmniejszenia wydajności tych elementów. Przegrzanie to krótka droga do nieprawidłowego działania lub całkowitego uszkodzenia istotnych komponentów urządzenia. O taki stan rzeczy nie powinny się jednak martwić osoby używające komputerów do korzystania z niewymagających programów. Ten problem nie towarzyszy pracy biurowej. Jest to zmartwienie przede wszystkim osób grających w gry, które potrzebują dużej mocy obliczeniowej.

Większość kart graficznych obecnych w komputerach gamingowych emituje rozgrzane powietrze do środka obudowy komputerowej, a nie poza nią. Długotrwałe granie w gry może sprawić, że temperatura wewnątrz osiągnie nawet kilkadziesiąt stopni! Pieniądze zainwestowane w najlepsze podzespoły mogą wówczas zostać zmarnowane. By temu zapobiec, konieczne jest zadbanie o odpowiednią wentylację komputera.

Sposoby na poprawienie wentylacji i chłodzenia komputera

Pracujące podzespoły komputera emitują ciepło. Obniżenie temperatury to konieczność, jeśli zależy nam na sprawnie funkcjonującym urządzeniu. Na wydajność chłodzenia komputera ma wpływ liczba i rozmieszczenie wentylatorów. Na przedniej ścianie obudowy umieszczone są wentylatory dolotowe – pobierają one powietrze z pomieszczenia, w którym znajduje się komputer. W normalnych warunkach jest to mniej więcej 20 stopni Celsjusza, czyli stosunkowo chłodno. Wentylatory znajdujące się na tylnej ścianie nazywane są wyciągowymi. Wyrzucają rozgrzane powietrze poza obudowę.

Wentylator ma dwie strony – otwartą i zamkniętą. Ta druga zabudowana jest kratką ochronną, więc łatwo je rozróżnić. Aby zachować optymalną termodynamikę w obudowie komputera, należy sprawić, by powietrze przemieszczało się od przodu do tyłu i od dołu do góry. Z kolei w przypadku wentylatora powietrze wlatuje od strony otwartej i wychodzi przez stronę zamkniętą, tył wentylatora. Pamiętając o tym, powinniśmy rozmieścić wentylatory tak, by spełniały zasadę przód-tył, dół-góra.

Specjaliści z internetowego sklepu komputerowego ProPCnet podpowiadają, jak jeszcze można poprawić wentylację podzespołów w obudowie: przy chłodzeniu komputera warto zwrócić uwagę także na temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jest wysoka, wprowadzenie jej do obudowy komputera nie ochłodzi podzespołów. Znaczenie ma również powierzchnia, na której znajduje się komputer. Powinien stać na czymś twardym – jak drewniana podłoga lub płytki. Dywany i wykładziny mogą blokować pracę wentylatorów umieszczonych na dnie obudowy. Warto również uporządkować kable wewnątrz komputera, aby nie blokowały cyrkulacji powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj