Wybierasz się na urlop pod namiotem? To Twój pierwszy taki wyjazd i nie wiesz jak się przygotować? A może to kolejna wyprawa, ale tym razem chcesz się lepiej przygotować? Stworzyliśmy listę niezbędnych rzeczy, która mamy nadzieję, sprawdzi się podczas kompletowania wyposażenia.
Namiot
Przygotowania do wakacji pod namiotem powinniśmy rozpocząć od wybrania odpowiedniego namiotu, który przez czas wyjazdu zastępować będzie nasz dom. Dlatego podczas jego wyboru musimy zwrócić szczególną uwagę na to jakie parametry jest on nam w stanie zaoferować. W pierwszej kolejności zastanówmy się jak duży namiot będzie nam potrzebny. Parametr ten zależny jest od ilości osób uczestniczących w wyprawie. Wydawałoby się to sprawą prostą do rozstrzygnięcia, jednak istnieje jedna ważna zasada, którą warto brać pod uwagę. Do liczby osób mający spać w namiocie należy doliczyć jedno miejsce, czyli jeżeli mają to być 3 osoby, to powinniśmy wybrać namiot 4-osobowy. To dodatkowe miejsce sprawdzi się jako schowek na bagaż i pozostały sprzęt. Jedną z kluczowych kwestii jest również wodoodporność, która powinna oscylować pomiędzy 3000 a 4000 mm słupa wody. Jeżeli umiejętnie rozstawimy taki namiot, to zyskamy 100% pewność całkowitej ochrony przed ewentualnym deszczem.
Latarka
Następnym elementem, który musimy uwzględnić podczas planowania wyjazdu jest odpowiednie oświetlenie. W naszym obozowisku powinna znaleźć się zarówno klasyczna lampa, którą można zawiesić w namiocie lub na gałęzi, jak i czołówka, czyli latarka czołowa. Obecnie, rynek sprzętu turystycznego oferuje wiele modeli o różnorodnym zakresie mocy. Jeżeli chodzi o czołówkę to już wartość na poziomie 40 lumenów zwiększy znacząco widoczność umożliwiając wykonywanie podstawowych czynności. W przypadku lampy kempingowej warto się zaopatrzyć w model oferujący jasność na poziomie co najmniej 150-200 lumenów. Dzięki takim modelom będziemy mogli swobodnie poruszać się po obozowisku nawet w ciemnościach.
Śpiwór
Dobrze dobrany śpiwór to bez wątpienia gwarancja komfortowego snu w nawet niesprzyjającej pogodzie. Niezależnie od pory roku, w jakiej planujemy nasze wakacje pod namiotem, musimy uwzględnić zakresy temperatur, w jakich dany śpiwór zagwarantuje nam optymalne warunki. Inne parametry będzie posiadać śpiwór letni, a całkowicie odmienne śpiwór na zimę. Jednak nie każdy z nas dysponuje środkami pozwalającymi w inwestowanie dwa (lub więcej) modeli przeznaczonych do podróżowania w różnych warunkach atmosferycznych. W takim wypadku, pewnego rodzaju kompromisem będzie dokupienie, do śpiwora letniego dodatkowej warstwy, za którą posłuży wkładka do śpiwora. Jest ona w stanie podnieść komfort temperaturowy nawet o kilka stopni Celsjusza! Jeżeli nasze wakacje będą miały charakter pieszy, to musimy zwrócić uwagę również na wagę wybranego przez nas modelu. Lekki śpiwór może bardzo korzystnie wpłynąć na jakość naszej wędrówki. Warto zapoznać się z ofertą na śpiwory puchowe – z naturalnym wypełnieniem, które charakteryzują się wysoką uniwersalnością.
Poduszka podróżna
Wiele osób, nocleg pod namiotem, kojarzy wyłącznie z niewygodą. Co zatem zrobić by jej uniknąć? W tym celu, w naszym ekwipunku powinna znaleźć się poduszka turystyczna.
Przy ograniczonej przestrzeni bagażowej możemy rozważyć zakup poduszki dmuchanej – po zakończeniu biwaku, taki model możemy złożyć do bardzo niewielkich wymiarów. Jeżeli posiadamy nieco więcej miejsca, to śmiało możemy pokusić się o zakup standardowej poduszki np. w formie rogala, który później można wykorzystać w czasie podróży autem, pociągiem lub samolotem. Modele obecnie dostępne na rynku, uwzględniają wszelkie możliwe do wystąpienia niewygody – do ich produkcji wykorzystuje się miękkie, oddychające tkaniny, a wypełnienie daje najwyższy poziom wsparcia dla newralgicznych części ciała, czyli ramion i szyi.
Karimata
Większość podróżników nie wyobraża sobie noclegu pod namiotem bez karimaty. Z jej niesłabnącą popularnością stoi… prostota. Na jej konstrukcję składa się miękka pianka odpowiedzialna za amortyzację. Wiele modeli zaopatrywanych jest w warstwę folii aluminiowej, która z kolei odpowiada za termoizolację od chłodnego podłoża. Karimata cechuje się również bardzo niską wagą oraz stosunkowo niewielkimi wymiarami. W prosty sposób można ją zamocować do plecaka, a jej rozkładanie nie wymaga od nas żadnego wysiłku. Największym atutem karimat pozostaje cena – dobrą karimatę można nabyć już w cenie 40-70 zł.
Mata samopompująca
Wyborem idealnym dla osób nieco bardziej wymagających będzie mata samopompująca. To mata wykorzystująca najnowocześniejsze technologie korzystnie wpływające na jakość snu podczas podróży. Rozłożenie takiej maty jest niemal bezwysiłkowe – jej wnętrze wypełnia się całkowicie w kilka sekund po rozwinięciu. Tajemnicą skrywaną przez ten typ mat jest specjalna pianka zamknięta w szczelnym pokrowcu. Po odkręceniu zaworu i rozwinięciu pianka ulega rozprężeniu, co jednocześnie powoduje zasysanie powietrza do wnętrza. Maty samopompujące często posiadają dodatkową izolację termiczną, dzięki której zatrzymywane jest ciepło generowane przez ludzki organizm, a blokowany jest chłód gleby.
Co jeszcze warto wiedzieć? Przy wyborze warto kierować się również jakością. Jeżeli postawimy na nią podczas kompletowania sprzętu na wypad pod namiot, to zapewnimy sobie komfort i bezpieczeństwo. Taki sprzęt będzie niezawodny i posłuży nam również podczas kolejnych podróży.