Indie to kraj pełen fascynującej różnorodności, kontrastów i niezapomnianych doświadczeń. Jest to z pewnością miejscem warte odwiedzenia i poznania z bliska kultury Hindusów. Indie zapewniają bogaty wybór atrakcji dla każdego, niezależnie od tego, jakie kto ma oczekiwania. Można zwiedzać zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, piękne pałace, świątynie i twierdze, które nieustannie przyciągają turystów z całego świata, a także spróbować kuchni pełnej smaków i aromatów. Krajobrazy Indii są mocno urozmaicone. Można wspinać się na szczyty gór Himalajów albo wypoczywać na słonecznych plażach lub podziwiać roślinność i zwierzęta w tropikalnych lasach. Indie są także znane jako ojczyzna jogi, medytacji i innych praktyk duchowych, ale nie brakuje tu również rzemiosła. Istnieje możliwość zakupu ręcznie robionych tkanin, biżuterii, obuwia, mebli i innych wyrobów. Co więc warto zwiedzić wybierając się na wycieczkę do Indii?

New Delhi – co warto zobaczyć w stolicy Indii?

Indie są kojarzone przede wszystkim ze słynnym mauzoleum Tadż Mahal w Agrze uznawanym za symbol miłości i jeden z siedmiu nowych cudów świata. To najsłynniejszy zabytek Indii, który reprezentuje architektoniczne osiągnięcie dynastii Wielkich Mogołów i związany jest z historią miłości władcy Szahdżahana do jego przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. W New Delhi znajduje się także mauzoleum Humajuna, które stanowiło inspirację do budowy Tadż Mahal. Jest to pierwsze indyjskie mauzoleum ogrodowe, które także jest umieszczone na liście UNESCO.  Słynie z tego, że jako pierwszy doczekał się podwójnej kopuły. W New Delhi warto odwiedzić jeszcze Akshardam, największą świątynię hinduistyczną wybudowaną w 2005 roku z różowego piaskowca i włoskiego marmuru. Imponuje ona swoimi rozmiarami, architekturą w stylu Maharishi Vastu oraz bogactwem zdobień, w tym płaskorzeźb przedstawiających bóstwa i mnichów. W świątyni znajdują się również nowoczesne ekspozycje prezentujące 10 000 lat historii regionu. Niezwykłą atrakcją New Delhi jest też Świątynia Lotosu, modernistyczna budowla symbolizująca jedność religijną, której architektura przypomina narodowy kwiat Indii – lotos.

Średniowieczna zabudowa w Hampi

Hampi, które jest położone w stanie Karnataka w Indiach, to miejsce o niezwykłej historii. Niegdyś znajdowała się tam stolica państwa nazywana Widźajanagar, która została zniszczona przez wojska muzułmańskie. Dzisiaj jej okazałe pozostałości przyciągają turystów z całego świata. Wśród najbardziej znaczących atrakcji wymienić można Świątynię Vittali i Świątynię Wirupaksza. Ta druga pozwala pielgrzymom nocować noclegu pod jej kolumnami. Prawdziwą gwiazdą jest tam słoń, który za niewielki datek błogosławi przybyłych swoją trąbą. Atrakcją jest również możliwość obserwacji kąpieli słonia w rzece o poranku. Region otaczają plantacje bananowców, gdzie za niewielką cenę można nabyć kiście bananów i cieszyć się ich smakiem. Charakterystyczne dla Hampi są również stada małp, które swobodnie przemieszczają się po świątyniach i uliczkach.

Utopijne miasteczko Auroville w Tamil Nadu

Położone nad Zatoką Bengalską, w pobliżu Chennai, miasteczko Auroville, ma z założenia być wolne od polityki i pieniędzy. Główny nacisk kładzie się na duchowość. Miasteczko jest rozwijane od lat 70. według planu, który przypomina scenariusze filmów science-fiction. W jego sercu znajduje się Matrimandir, czyli budynek do medytacji i duchowego rozwoju. Opiera się on na czterech kolumnach i zwieńczony jest kryształową kulą oświetlaną strugą światła. Budynek pokryty jest 1400 złotymi dyskami. Wstęp do niego wymaga specjalnego pozwolenia, które uzyskuje się w centrum turystycznym po kilkudniowym oczekiwaniu. Auroville, jest futurystycznym kompleksem, w którym znajdują się szkoły, przychodnie, farmy oraz kuchnia solarna, która powstała dzięki współpracy z joginami z Radżasthanu, którzy podzielili się technologią solarną. Społeczność tworzy około 3 tysiące mieszkańców z 45 krajów, z czego 1/3 to Hindusi. 

Święte miejsce Radżastanu – Puszkar

Kameralna osada Puszkar przylega do skraju pustyni Thar. Jej serce stanowi urokliwe jezioro, a najcenniejszym zabytkiem jest unikalna w Indiach świątynia Brahmy, pierwszego z bogów hinduistycznych, symbol twórczości niezbędnej do istnienia świata. Nazwa Puszkar, w sanskrycie oznaczająca niebieski lotos, odzwierciedla duchowość i piękno tego miejsca. W Puszkarze przeszłość i teraźniejszość zlewają się ze sobą, tworząc mozaikę barw, kultury, religijności i obyczajów, co czyni to miejsce niezwykle fascynującą częścią kulturowego archipelagu Radżastanu. 

Chcesz wybrać się na wycieczkę do Indii? Sprawdź ofertę na: https://dreamgo.pl/gdzie/indie

Przepiękne plaże do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych

Podczas planowania wycieczki do Indii z reguły w pierwszej kolejności nie myśli się o relaksie na rajskiej plaży. Trzeba jednak wiedzieć, że ten kraj skrywa wiele niespodzianek i może pod tym względem pozytywnie zaskoczyć turystów. Goa to stan, który uznawany jest za najmniej typowo indyjski region kraju. Można znaleźć tam dużo pozostałości po długim panowaniu Portugalczyków. W latach 70. przybyło tam sporo osób, które były zwolennikami ruchu hippisowskiego. Obecnie na plaży Arambol wciąż można odczuć atmosferę lata miłości, dzięki obecności szkół medytacji, jogi i tai-chi. Natomiast plaża Ashwem znana jest z wysokiej klasy masaży ajurwedyjskich. Dla miłośników sportów wodnych, takich jak narciarstwo wodne, wędkowanie, nurkowanie czy surfing, idealna będzie plaża Sinquerim. Plaże Agonda i Galgibaga oferują natomiast możliwość obserwacji żyjących tam żółwi.

W Kovalam, położonym w malowniczej, zielonej Kerali, panuje podobna atmosfera hipisowska, a dla tych, którzy szukają spokoju z dala od imprezowego zgiełku, idealnym wyborem mogą okazać się jeszcze niezatłoczone plaże Lakszadiwów lub Andamanów. Te odległe wyspy archipelagów, jeszcze nieodkryte przez masową turystykę, zapewniają spokojny wypoczynek na hamakach rozpiętych między palmami oraz kąpiele w ciepłym, lazurowym morzu, z dala od tłumów i hałasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj