Osoby, które regularnie drukują różnego rodzaju materiały, z pewnością wypracowały odpowiedni system z podmiotem, któremu zlecają wykonanie usługi. Dobra współpraca rodzi wiele korzyści dla obu stron. Drukarnia może szybko i sprawnie wykonać swoje zadania, zaś klient otrzymuje wydruki wykonane zgodnie z wytycznymi, w odpowiednim czasie. Wiele osób, które po raz pierwszy mają zlecić coś tego typu firmom nie wie w jaki sposób powinna przebiegać współpraca, aby uzyskać wyżej opisane efekty. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Określ swoje oczekiwania

Nieporozumienia na linii drukarnia – klient bardzo często wynikają z tego, że zlecający nie do końca wie jakiego efektu oczekuje. Pojawia się problem ze zrozumieniem terminów jakimi posługuje się wykonawca lub z samym plikiem, na podstawie którego ma zostać wykonany druk. Od czego należy zatem zacząć i jak powinno być sformułowane zapytanie ofertowe?

  • Pierwszą i najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie samego pliku, który ma zostać wydrukowany. To zadanie warto zlecić doświadczonemu grafikowi, gdyż z pewnością będzie świadomy kwestii związanych z formatem, rozdzielczością czy opisaniem kolorów w CMYK-u. Gdy interesuje nas konkretna drukarnia, sprawdźmy czy na jej stronie znajdują się wytyczne do plików. Jeśli tak, najlepiej przesłać je grafikowi.
  • Jeśli projekt wykonujemy samodzielnie, ale uważamy się za nowicjusza, warto wysłać go do drukarni z prośbą o potwierdzenie jego prawidłowości lub wskazanie ewentualnych błędów, które trzeba poprawić.
  • Wysyłając zapytanie ofertowe, należy określić co konkretnie chcemy wydrukować , np. ulotkę, plakat, wizytówki itp. W wiadomości musi pojawić się także informacja o nakładzie. Dodatkowo, warto już wcześniej zastanowić się nad rodzajem papieru na jakim ma zostać wykonany wydruk, sposobem uszlachetnienia, wykończenia i pakowania. Trzeba również ustalić termin wykonania zlecenia.
  • Jeśli nasze zlecenie jest mocno niestandardowe, sprawdźmy jakie realizacje drukarnia ma już za sobą. Wiele firm zamieszcza je na swojej stronie internetowej.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze zlecenie zostanie wykonane zgodnie z planem, warto przed jego powierzeniem konkretnej firmie upewnić się jakim zapleczem technicznym dysponuje drukarnia. Można zapytać m.in. o rodzaj i liczbę maszyn, możliwości techniczne, możliwą do uzyskania jakość czy dostępność dodatkowych usług. Jeśli jednym z kluczowych czynników jest dla nas cena, warto dowiedzieć się czy jest szansa na uzyskanie oszczędności, np. zmniejszając nieco końcowy wymiar wydruków.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości drukarni PremiumPrint z Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj