Praca w magazynach wysokiego składowania jest potencjalnie niebezpieczna, dlatego należy wdrożyć odpowiednie zabezpieczenia, które niwelują ryzyko wypadków. O magazynach wielokondygnacyjnych mówimy, gdy mają od 7 do 25 metrów wysokości. Mogą być również wyższe. W takim przypadku bardzo ważne jest jego wyposażenie, zarządzanie, a także używanie odpowiedniego sprzętu do ładunku i przeładunku towaru, takich jak profesjonalne podesty ruchome, a także wózki widłowe.

Niezbędne wyposażenie powierzchni magazynowych

Zgodnie z zasadami BHP magazyny wysokiego składowania muszą być odpowiednio wyposażone, co ma poprawiać bezpieczeństwo. Już na samym początku trzeba wiedzieć, że ich konstrukcja powinna być lekka, lecz jednocześnie trwała, zatem należy używać materiałów ognioodpornych, które niwelują ryzyko pożaru. Bardzo duże znaczenie mają również specjalistyczne rampy, a także fronty przeładunkowe. Trzeba także pamiętać o stworzeniu odpowiednio szerokiego placu manewrowego, aby podesty ruchome i wózki widłowe mogły się tam swobodnie przemieszczać. Niezbędne są także dźwignice regałowe i podnośniki, które mają usprawnić pracę i jednocześnie w miarę możliwości ją przyspieszyć.

Zabezpieczenie powierzchni magazynów wysokiego składowania

W magazynach wysokiego składowania powinno się stosować podłogi antypoślizgowe. Pracodawca jest także zobowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie środki ochrony. Zatem stanowisko pracy nie może stanowić zagrożenia dla pracowników, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie oceny ryzyka i wprowadzenie odpowiednich środków zabezpieczających. Warto tutaj pamiętać, że każdy pracownik musi być wyposażony w odpowiednią odzież i obuwie robocze, które jest ognioodporne, a także wzmocnione. Na ramach regałów stosuje się odbojnice, które zapobiegają skutkom uderzenia w nie wózków widłowych, a zatem ograniczają możliwość przewrócenia się ładunku w magazynie wysokiego składowania. Każdy pracownik musi również być odpowiednio przeszkolony i pracodawca zobligowany jest do zapewnienia mu regularnych szkoleń BHP.

Niezbędne sprzęty do pracy w magazynie wysokiego składowania

W magazynach wysokiego składowania niezbędne jest stosowanie odpowiednich sprzętów, które umożliwiają składowanie palet na kolejnych kondygnacjach, co wpływa na efektywność, jak i bezpieczeństwo. Dlatego dobrym wyborem są tu profesjonalne podesty ruchome, zwłaszcza modele teleskopowe. Dzięki długiemu wysięgnikowi możliwe jest dotarcie na najwyższe kondygnacje. Warto zwrócić uwagę również na wyposażenie podestu ruchomego w platformę roboczą, która posiada barierki ochronne, a także określony w specyfikacji producenta udźwig. Nie należy obciążać platformy roboczej powyżej dozwolonego udźwigu. Sprzęt jednak wyposażony jest w blokady, które uniemożliwi pracę przy przekroczeniu norm, wysyłając sygnały alarmowe. Bardzo przydatne w magazynach wysokiego składowania są także wózki widłowe, które muszą być dostosowane do pracy w tych specyficznych i wymagających warunkach.

Systemy zarządzania, które usprawnią pracę w magazynie

Magazyny wysokiego składowania muszą być również odpowiednio zarządzane. Celem tego jest zwiększenie wydajności pracy, ale jednocześnie zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Dlatego warto tutaj wprowadzić system zarządzania informatycznego, który usprawnia zarówno przyjmowanie transportów, przeładunek towarów oraz ich ponowny załadunek. Bardzo istotne znaczenie ma rozmieszczenie towaru na regałach, a system pozwala na wykonywanie tego w sposób przemyślany i odpowiadający ilości wolnego miejsca w przestrzeni magazynowej. Zatem stosowana jest tu kategoryzacja towarów i katalogowanie. Dzięki temu pracownicy poszczególnych działów są w stanie szybko zlokalizować miejsce składowania wybranych produktów, które mają być przygotowane do transportu.

Organizacja pracy w magazynie wysokiego składowania musi być oparta o zintegrowane systemy informatyczne. Niezbędne jest tu również używanie specjalistycznego sprzętu takiego jak podesty ruchome. Dzięki temu praca magazynu może być bardziej efektywna, co przekłada się na zyski przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia jest również ułatwienie pracy pracownikom magazynowym. Dzięki wdrożeniu systemowych działań praca może być nie tyle mniej wymagająca, co mniej niebezpieczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj