We współczesnym handlu, zarówno krajowym jak i międzynarodowym, logistyka odgrywa wielką rolę. Dzięki logistyce, działania takie jak dystrybucja towarów czy magazynowanie są obecnie wykonywane z większa niż kiedykolwiek wcześniej precyzją. Logistyka pozwala również na sformułowanie transportowo-ładunkowego łańcucha, zwanym łańcuchem logistycznym. Dzięki niemu funkcjonuje cały proces przepływu towarów i usług od producenta do konsumenta. Kluczowym elementem łańcucha logistycznego jest przeładunek towarów.

Czym jest przeładunek towarów?

Przeładunek jest procesem występującym w trakcie dostarczania towarów do miejsca docelowego. Polega on na przeniesieniu towarów z jednego środka transportu do drugiego, aby móc kontynuować dalsza podróż. Przeładunek jest kluczowy w przypadku zmiany rodzaju środka transportu, którym przewożony jest towar np. z łodzi na samochód ciężarowy, gdy wymagana jest konsolidacja – przeniesienie towarów z mniejszych środków transportu to jednego znacznie większego albo wręcz przeciwnie – gdy trzeba przenieść towary z dużego środka transportu do kilku mniejszych. Przeładunek zwykle ma miejsce w specjalnie wyznaczonych do tego zadania stacjach przeładunkowych lub w przypadku przekroczenia granicy – specjalnie wyznaczonych obszarach celnych. O tym kto jest odpowiedzialny za przeładunek towarów – czy jest to odbiorca, nadający czy spedytor – decydują ustalenia zawarte w umowie przewozowej. Przeładunek występuje w różnych formach zależnie np. od towaru, który jest przewożony. Jeśli towar musi być przewożony kolejami np. węgiel czy zboże, może się okazać, że trzeba będzie dokonać przeładunku towarów z wagonów o szerokim rozstawie na wagony o wąskim rozstawie albo na odwrót. Odpowiedni dobór formy transportu towarów to tylko jeden z elementów sukcesywnego przeładunku.

Najważniejsze elementy przeładunku

O najważniejsze kroki w przeładunku towarów spytaliśmy naszego eksperta z firmy Mark Spedition: „W procesie przeładunku, ale także załadunku i rozładunku towarów, bardzo istotne jest dopasowanie środków transportu do rodzaju towarów i produktów, które będą przewożone. Przykładowo, jeżeli towarem jest żywność, która szybko się psuje, należy przewieść je za pomocą ciężarówki wyposażonej w agregat chłodniczy. Każdy przeładunek odbywa się w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Jeśli jednostka ładunkowa wynosi ponad 50 kg, należy w procesie uwzględnić środki zautomatyzowane. Należy również zadbać, aby produkty cięższe znajdowały się na dole, a lżejsze u góry. Powinny one również zostać mocno przymocowane, żeby uniknąć ich uszkodzenia w trakcie transportu”.

Te kroki stają się znacznie sprawniejsze jeśli zadbamy o kilka dodatkowych elementów. Wykwalifikowana załoga to jeden z tych elementów. Prędkość i jakość załadunku nie zależy tylko od ilości osób w załodze, ale także od ich zaangażowania, umiejętności oraz znajomości przepisów BHP. Powinna ona być również przeszkolona w używaniu najnowocześniejszego sprzętu, który w wielu przypadkach jest niezbędny do przeprowadzenia przeładunku. Wszystko to jednak nie może działać w pełni bez dobrze zorganizowanego centrum logistycznego, którego obowiązkiem jest nie tylko ułatwienie pracy swoim pracownikom poprzez szybkie rozplanowanie pracy, ale także przez zapewnienie im komfortowych i bezpiecznych warunków pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj