Zarządzanie domowym budżetem czy też umiejętność oszczędzania to coś czego nie da się nauczyć z dnia na dzień. Edukację w tym zakresie najlepiej zacząć już od najmłodszych lat. Postaramy się zatem przybliżyć temat tego jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy.

Dzieciństwo to czas kiedy młody człowiek zdobywa wiele umiejętności, które później będzie wykorzystywał w dorosłym życiu. Jak mawia mądre ludowe powiedzenie – ,,czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Jednym z ważniejszych aspektów dorosłego życia jest zarządzanie posiadanymi środkami finansowymi oraz umiejętność oszczędzania. Jak jednak się okazuje ponad połowa rodziców wcale nie rozmawia z dziećmi o finansach! Postaramy się zatem przyjrzeć bliżej temu zagadnieniu i odpowiedzieć na pytanie jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy.

Statystyki dotyczące nauki oszczędzania są zatrważające

Najnowsze dane statystyczne jasno wskazują, że wyłącznie co piąty rodzić angażuje swoją pociechę w domowe zakupy i pozwala dziecku podjąć decyzję o zakupie danego produktu. Jedynie 17 procent rodziców deklarowało również, że w jakikolwiek sposób zachęca dziecko do oszczędzania. Do myślenia daje również fakt, że jedynie co trzeci rodzić wyznacza dziecku miesięczną kwotę kieszonkowego, podczas gdy pozostałe 2/3 jest skłonne dać dziecku pieniądze gdy tego potrzebuje. Takie podejście sprawia zatem, że znakomita większość młodych osób nie tylko nie wie jak gospodarować własnymi finansami ale również nie ma bladego pojęcia o oszczędzaniu.

Kluczem do zmiany takiego stanu rzeczy jest edukacja na temat finansów i oszczędzania już od najmłodszych lat. Oszczędność to coś czego nie da się nauczyć z dnia na dzień – wiedza na ten temat musi ,,wejść w krew” młodemu człowiekowi. Na całe szczęście dla rodziców istnieją sposoby na edukacje pociech w tym zakresie.

Należy zacząć od przyzwyczajania dziecka do planowania wydatków. Podczas decyzji o zakupie należy przekonać młodego człowieka, że powinien sobie zadać pytanie czy dany produkt jest mu rzeczywiście niezbędny oraz jak wygląda stosunek pracy/czasu oszczędzania do ceny jaką wart jest dany towar. Jeżeli sami jako rodzice nie zapoznacie pociech od najmłodszych lat z takim podejściem do wydatków i nie wpoicie wiedzy, że w kwestii finansów należy być rozsądnym i mieć wydatki pod kontrolą to nastolatkowi będzie to jeszcze trudniej zrozumieć.

Naucz dziecko doceniać wartość rzeczy materialnych

Dzieci powinny jak najwcześniej zrozumieć, że powinno się doceniać wartość rzeczy materialnych jakie są w ich posiadaniu i tym samym szanować wydatki pieniężne. Nauka zarządzania budżetem wymaga jednak czasu. Z całą pewnością nie należy dopuścić do sytuacji w której jedynym powodem oszczędzania przez dziecko pieniędzy będzie chęć zaspokojenia wyłącznie własnych fanaberii.

Idealnym okresem do rozpoczęcia edukacji finansowej jest szósty rok życia dziecka. To właśnie już wtedy syn lub córka powinni otrzymywać drobne kwoty aby same mogły zapłacić za jakiś drobiazg dla siebie.

Zachęć dziecko do oszczędzania i wprowadź kieszonkowe

Już od tego okresu można również powoli zachęcać dziecko do odkładania pieniędzy. Wystarczy pokazać mu, że nie zawsze warto jest wydać wszystko na raz i czasami dobrym rozwiązaniem jest odłożenie kilka razy drobnych sum aby ostatecznie kupić coś bardziej wartościowego.

Kluczowe do tego celu jest jednak wprowadzenie kieszonkowego. Jest to nieocenione narzędzie wychowawcze pod względem zarządzania finansami i oszczędzania. Poprzez bezpośredni kontakt z gotówką malec nauczy się w praktyczny sposób samodzielności i tego jak zarządzać wydatkami. Już nawet poprzez niezbyt wysokie kwoty kieszonkowego wasze pociechy zyskają świadomość, że środki finansowe są zazwyczaj ograniczone i w konsekwencji uczą się dokonywania trudnych wyborów i tego jakie są ich konsekwencje. W odkładaniu pieniędzy pomocne mogą okazać się również zabawki. Nic nie działa bowiem tak sprawnie jak edukacja poprzez zabawę. W tym przypadku mowa o wykorzystaniu do nauki oszczędzania i zarządzania pieniędzmi bankomatów skarbonek! Bankomat Skarbonka to idealny sposób aby dziecko uczyło się oszczędzania nawet drobnych kwot kieszonkowego. Podobieństwo do realnego bankomatu jedynie urealnia całą zabawę i sprawia, że dziecko będzie traktować oszczędzanie jeszcze bardziej poważnie. Jeżeli zatem szukacie zabawki edukacyjnej, która pomoże w nauce zarządzania finansami to bankomat skarbonka jest świetnym wyborem.

Innym istotnym elementem nauki finansów jest nauczenie dziecka planowania wydatków. Wspomnieliśmy o tym na początku naszego artykułu. Przykład jednak zawsze musi iść z góry. Więc to na Tobie jako rodzicu spoczywa odpowiedzialność aby pokazać w jaki sposób planujesz wydatki i zarządzasz domowym budżetem. Tutaj również do nauki możesz wykorzystać zabawki. Interaktywna tablica na której razem z pociechą będziecie zapisywać wydatki to znakomity pomysł.

W nauce zarządzania finansami pomaga również zabieranie dziecka na zakupy i świadome kupowanie. Wystarczy tłumaczyć malcowi dlaczego porównujesz ceny, dlaczego pewne produkty kupujesz w tym a nie innym miejscu itd. Z czasem po prostu tego typu czynności wejdą młodemu człowiekowi w nawyk w późniejszym życiu.

Nauka oszczędzania – przykład idzie z góry

Zatem w nauce oszczędzania pieniędzy przez dziecko kluczowe jest aby cały proces zacząć od najmłodszych lat. Należy również pamiętać, że dzieci bacznie obserwują i naśladują zachowanie nas – rodziców. To zatem wy musicie im dać najpierw przykład jak zarządzać finansami. Nie bójcie się więc dawać dziecku pewnej finansowej odpowiedzialności, wprowadzić kieszonkowego czy też pozwolić dziecku na oszczędzanie poprzez wykorzystanie zabawek takich jak automaty skarbonki. Zdobyta wiedza i doświadczenie na pewno zaprocentują w przyszłości!

1 KOMENTARZ

  1. Od małego powinno sie dzieciakom wpajac o co chodzi z tym oszczedzaniem i na co warto oszczedzac. U nas w Polsce jest z tym problem. Tak naprawde dopiero jak ppk zaczelo wchodzic zrobilo sie o tym glosno. Wiekszosc z nas malo wie o inwestowaniu, o lokatach itd… a to przeciez buduje nasza przyslosc emerytalna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj