Jeżeli omawiamy podstawowe wyposażenie frezarki cnc, to zdecydowanie na pierwszym miejscu pojawiają się najbardziej uniwersalne z narzędzi, czyli frezy palcowe. Jak je jednak poprawnie użyć? Jakie wybrać? Jak je zamontować we wrzecionie frezarki cnc? Na to pytanie postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.

Na nic zdadzą się nam najlepsze frezy palcowe, jeżeli nie będziemy mieli jak ich założyć do frezarki cnc – do tego służą oprawki narzędziowe, a najbardziej popularnym systemem montażu w Polsce jest zdecydowanie system ER w rozmiarze 32. Wybierając takie oprawki należy zawsze upewnić się, że kupujemy oprawkę wyważoną zgodnie z wymaganiami producenta frezarki cnc (zwykle G2,5), której przykładem są np. oprawki Groth z oferty firmy Abplanalp w cenie poniżej 40eur/szt. (dla SK40). Inne systemy montażu które możemy rozważyć to weldon (27eur/szt., również Groth, wymaga aby frezy palcowe miały spłaszczenie), hydrauliczne (około 200eur/szt. w katalogu Groth) lub termokurczliwe (około 85eur/szt. ale należy doliczyć koszt stacji do montażu Schussler od 4530eur.).

Do prac jednostkowych i niskoseryjnych zwykle nie są potrzebne nam frezy palcowe najwyższej klasy – zgodnie z zasadą 20/80 uzyskamy 80% jakości narzędzia za 20% możliwości obróbek z naszej frezarki cnc, co powoduje, że bardzo dużą popularnością cieszą się narzędzia VanHoorn ParaTooling. Przykładowe ceny serii RS3 (uniwersalne frezy do stali) to 11eur za rozmiary fi2-fi5, około 30eur za fi10, 40 eur za fi12. Linia ParaTooling posiada też narzędzia z promieniem (torusowe) z linii STR, fazowniki CH czy wieloostrzowe narzędzia wykończeniowe MS oraz frezy dedykowane do aluminium, tworzyw i niemetali AS2/AS3.

Tam gdzie poszukujemy narzędzi wysokowydajnych do wymagających stopów, obróbek czy też produkcji seryjnej, którą wykonują nasze frezy palcowe i frezarki cnc możemy spojrzeć na pełny katalog holenderskiego producenta VanHoorn. Poza wspomnianą serią ParaTooling producent ten posiada również frezy palcowe z grupy premium, które co prawda na co dzień nie są wymagane, ale w niektórych sytuacjach pozwoli nam wykonać obróbki w innych sytuacjach niewykonalne za pomocą mikrofrezów, frezów extra-long czy egzotycznych pokryć do obróbki nadstopów niklu (inconeli) i innych.

Jeżeli rozbolała Was głowa to w pełni rozumiem – frezy palcowe występują we wszystkich rozmiarach, kolorach i smakach, a dobór odpowiedniego nie jest prosty. Dlatego zamiast samemu rwać sobie włosy z głowy przy doborze lepiej skontaktować się z renomowanym dużym dystrybutorem, takim jak firma Abplanalp i zaprosić doradcę technicznego, który dobierze optymalną solucję do naszej aplikacji obróbkowej tak, by nasze frezarki cnc pracowały na 100% swoich możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj