Przeszukując dokumentację techniczną maszyn tokarskich zauważalny jest trend balansowania pomiędzy uniwersalnością maszyn oraz zwiększaniem ich wydajności. Zauważyć możemy, że uniwersalność wymaga kompromisów, które będą miały odzwierciedlenie w uzyskiwanej wydajności. Przedstawimy trzy odmienne podejścia do konstrukcji maszyn, lecz każdy z nich znajduje balans pomiędzy tymi dwoma postawionymi kryteriami.

Do pierwszej grupy maszyn należeć będą tokarki uniwersalne, czyli producenci tego typu urządzeń postawili za cel wyprodukowanie uniwersalnej maszyny. Idealnym przykładem producenta maszyn uniwersalnych jest Haas. Haas na swoje uznanie rynkowe zasłużył niekonwencjonalnym jak na globalnego producenta podejściem do organizacji produkcji, dlatego, że posiada tylko jedną fabrykę. Posiadanie tylko jednej fabryki pozwala na pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym. Konstrukcja maszyny jest w tym przypadku bardzo popularna – głowica narzędziowa w standardzie BMT lub VDI, wrzeciono główne, a możliwymi opcjami jest konik tokarski oraz wrzeciono przechwytujące.

Podążając tropem wydajności produkcji w drugiej grupie pojawia się odmienna filozofia konstrukcji tokarek. Dobrym przykładem jest firma Nakamura Tome, która odmiennie niż Haas produkuje maszyny spersonalizowane na życzenie klienta, dlatego produkcja rozpoczyna się w momencie złożenia zamówienia maszyny. Tokarki Nakamura Tome cechują się bardzo złożoną konstrukcją. Seriami zasługującymi na naszą uwagę są serie tokarek WT oraz WY. W przypadku tych serii nazwa tokarki jest częściowo niepoprawna ze względu na to, że są to urządzenia określane jako tokarskie centra wielozadaniowe. Maszyny tych serii posiadają dwie głowice narzędziowe oraz dwa wrzeciona, co pozwala na skrócenie czasu obróbki detalu (w porównaniu do maszyny jednowrzecionowej oraz jednogłowicowej) nawet do 50%. Nakamura posiada również w swoim katalogu modele ze skrętną głowicą BMT oraz modele z wrzecionem frezarskim.

Dwa powyższe opisane rozwiązania mają cechę wspólną – głowice narzędziowe BMT, czyli konstrukcyjnie te rozwiązania są do siebie podobne, ale jednocześnie odmienne pod względem poziomu wydajności. Co by się stało, gdyby stwierdzono, że odjazd oraz obrót głowicą narzędziową do wymiany narzędzia to strata czasu? Powstałby automat tokarski, a jedną z najwyższych wydajności będzie posiadał automat wzdłużny Nomura. Automaty wzdłużne Nomura posiadają cechy nietypowe dla poprzednich urządzeń: narzędzia rozłożone na listwie (co pozwala na minimalizację czasu wymiany narzędzia), tuleja prowadząca – pozwalająca na toczenie długich detali bez utraty na stabilności podparcia detalu, wrzeciono przechwytujące, odbiór detalu poza przestrzeń roboczą bez udziału operatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj