Specjalistyczne urządzenia wykorzystywane w przemyśle lub w domu wymagają niezawodnego źródła zasilania. Producenci sprzętu elektronicznego skupiają swoje wysiłki wokół projektowania baterii, jakie zapewnią wielogodzinną pracę w wymagającym środowisku. Przedstawiamy poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego o tzw. ogniwach trakcyjnych. Gdzie znajdują zastosowanie? Czym wyróżnia się ich konstrukcja?

Co to jest akumulator trakcyjny?

Baterie głębokiego rozładowania umożliwiły wykonywanie energochłonnych czynności bez obawy o uszkodzenie struktury ogniwa. Akumulatory trakcyjne posiadają wkład kwasowo-ołowiany z dwoma wersjami elektrolitu: płynną lub żelową. Firmy specjalizujące się w produkcji układów zasilania udostępniają modele o napięciu 24V, 48V lub 80V, przystosowane do pracy w rozmaitych pojazdach i maszynach elektrycznych.

Akumulator trakcyjny wyróżnia się ponadprzeciętną żywotnością, która jest szacowana na ponad 1500 cykli ładowania. Tradycyjne baterie litowo-jonowe wytrzymują przeważnie do 500 podobnych sekwencji. Ze względu na ekstremalne warunki pracy, moduł kwasowo-ołowiany umieszcza się w kwasoodpornej obudowie, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.

Z czego zbudowane są akumulatory trakcyjne?

Zastanawiasz się, co nadaje ogniwom przemysłowym ponadprzeciętnej wytrzymałości i wydajności? Akumulatory trakcyjne podlegają restrykcyjnym procedurom kontroli jakości już na etapie projektowym. Producenci stosują rozmaite mechanizmy, jakie mają zapewnić równomierną wymianę ciepła podczas użytkowania. Należą do nich np. polipropylenowe przekładnie wspomagane przez gumowe tulejki, które odpowiadają jednocześnie za szczelność konstrukcji.

W zależności od wersji pojemnościowej, akumulatory głębokiego rozładowania dysponują różną liczbą wbudowanych ogniw. Największe moduły o napięciu wyjściowym 80V mają 40 niezależnych wkładów kwasowo-ołowianych. Rozwój technologiczny sprawia, że baterie trakcyjne z każdym rokiem stają się coraz bardziej wydajne, dzięki czemu mogą sprostać rosnącym wymaganiom jakościowym.

Zastosowanie baterii trakcyjnych w gospodarce

Jako serce napędu elektrycznego w pojazdach przemysłowych, akumulatory wpisują się w trend eliminacji silników spalinowych z codziennego życia. Brak emisji szkodliwych spalin czyni z nich idealnego kandydata do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Oto najczęściej spotykane maszyny i samochody do transportu towaru w magazynie, które czerpią energię właśnie z ogniw trakcyjnych:

  • wózki widłowe,
  • podnośniki koszowe,
  • meleksy,
  • taśmy transportujące,
  • wózki podnośnikowe.

Wszędzie tam, gdzie priorytetem pozostaje eliminacja zanieczyszczeń powietrza, baterie kwasowo-ołowiane odgrywają swoją kluczową rolę. Z powodu niezawodności i wysokiej wydajności energetycznej, akumulatory trakcyjne znalazły zastosowanie w urządzeniach wymagających ogromnej dawki prądu rozruchowego. Należą do nich wszelkiego rodzaju rowery elektryczne, hulajnogi i łodzie. Spotkasz je również w systemach zasilania awaryjnego, sprzęcie medycznym i urządzeniach telekomunikacyjnych.

Potrzebujesz sprawdzonych ogniw o dowolnej pojemności? Sprawdź najnowsze rozwiązania w sklepie LogicPower. Wejdź na stronę www.logicpower.pl i wybierz produkt odpowiadający Twoim potrzebom!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj