Okna dachowe są bardzo wrażliwe zarówno na warunki atmosferyczne, jak i na te, które panują we wnętrzu Twojego mieszkania lub domu. Co zrobić, aby utrzymać okna dachowe w dobrej kondycji? Jakie awarie okien dachowych mogą przytrafić się również w Twoim domu? Wszystkiego dowiesz się poniżej! Na kondycję okien dachowych w Twoim domu ma wpływ wiele czynników. Między innymi przyczyną problemów może być ich niewłaściwy montaż czy konserwacja. Czy wiesz, że problemy z oknami dachowymi mogą również odbić się na zdrowiu domowników, a także kondycji pomieszczenia, w którym są zamontowane oraz kondycji dachu? Z tego względu należy zwracać szczególną uwagę na ich stan, a także od razu reagować na usterki, które się pojawią.

Najczęstsze awarie okien dachowych

Jeżeli szybko zauważysz problem, który się pojawił, najczęściej można go bardzo łatwo usunąć. Jednak zaniedbane okna dachowe mogą przysporzyć Ci wielu problemów i doprowadzić nawet do konieczności ich wymiany bądź remontu całego poddasza. Przeczytaj tekst poniżej i dowiedz się, jak odpowiednio zadbać o swoje okna dachowe!

  • Przeciekanie okien dachowych

Okna dachowe są zdecydowanie bardziej narażone na przeciekanie niż pionowe okna montowane w ścianie. Padający deszcz może gromadzić się w ościeżnicy okna, co zazwyczaj jest spowodowane ich złym montażem lub wiekiem okna. Czasami po prostu okno użytkowane już przez lata mogło się wypaczyć i zmienić nieco swój kształt. Częściej dzieje się tak w przypadku okien drewnianych, niż okien PCV.

Jeżeli nie kontrolujesz regularnie stanu swoich okien, koniecznie sprawdź, czy dobrze przylegają one do ramy. Okna, które ściśle nie przylegają do ramy okiennej, są bardziej podatne na przeciekanie. Zależy Ci na profesjonalnym montażu okien? Wybierz firmę Bianex, która zajmuje się sprzedażą i montażem okien we Wrocławiu i okolicach.

Co zrobić, jeżeli już zobaczysz, że Twoje okno przecieka? Po pierwsze musisz sprawdzić, co dokładnie jest przyczyną problemu. Jeżeli przyczyna tkwi w samej ramie okiennej, możesz spróbować ją tymczasowo uszczelnić. Użyj do tego na przykład uszczelek lub pianki izolacyjnej. Jednak jest to rozwiązanie na krótki okres, ponieważ okno nadaje się niestety do wymiany.

Niekiedy problem może być spowodowany wadą elementów uszczelniających. W takim przypadku najczęściej konieczna jest wymiana kołnierza uszczelniającego czy rynienek odwadniających. Jeżeli masz problem z ustaleniem przyczyny jakiejkolwiek usterki swoich okien lub nie chcesz naprawiać ich na własną rękę, skorzystaj z pomocy profesjonalistów: https://bianex.pl/serwis-okien/.

  • Pleśń atakująca okna dachowe

Niestety okna dachowe są również bardziej podatne na atak ze strony grzybów. Pleśń pojawia się najczęściej w wilgotnych i ciepłych miejscach, dlatego, że właśnie tam ma najlepsze warunki do rozwoju. Właśnie z tego względu to często na poddaszu może wystąpić problem z pojawieniem się pleśni.

Co zrobić, gdy pleśń już się pojawi? Należy przede wszystkim skupić się na usunięciu przyczyny problemu. Zadbaj o lepszą wentylację pomieszczenia. Najprostszym sposobem jest regularne wietrzenie tego miejsca, niekiedy warto również zamontować tam wywietrzniki lub wentylator. Aby prawidłowo ochronić okno przed atakiem grzybów, warto zadbać o jego prawidłową izolację.

  • Parowanie okien dachowych

Częstym problemem na poddaszach jest również parowanie okien dachowych. Dzieje się tak, ponieważ ciepłe powietrze wędruje do góry. Szyby parują zazwyczaj również w wilgotnych pomieszczeniach. Zazwyczaj parowanie szyb jest także spowodowane przez złą wentylację pomieszczenia.

Okna dachowe są bardziej narażone na awarie niż okna zamontowane pionowo. W wielu przypadkach możesz samodzielnie zaradzić awariom, które się pojawią. Warto wiedzieć, że im bardziej ostry jest kąt, pod którym położone są okna dachowe, tym bardziej są one również narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Pamiętaj, że w przypadku awarii okien dachowych trzeba działać od razu, dzięki temu masz największą szansę na szybki i bezproblemowe usunięcie usterki.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj