Lekcje ciszy to jedne z typowych zajęć, które prowadzi przedszkole Montessori. Włoska lekarka, tworząc swój słynny program nauczania bazowała m.in. na doświadczeniach związanych z pracą z dziećmi mającymi problemy ze słuchem. Wierzyła, że w momencie gdy jej podopieczni zachowują ciszę, mogą jednocześnie odkryć swój świat wewnętrzny. Niesie to ze sobą wiele korzyści i w żadnym wypadku nie ma na celu uspokojenia grupy. Wielu rodziców zastanawia się na czym dokładnie polega lekcja i w jaki sposób należy ją przeprowadzić. Co zatem warto wiedzieć o zajęciach wymyślonych przez Marię Montessori?

Na czym polega lekcja ciszy?

Każde przedszkole Montessori może prowadzić lekcję ciszy w nieco inny sposób. Niektóre placówki dbają o całkowite ograniczenie bodźców zewnętrznych lub redukują je do wybranych, co pozwala ukierunkować uwagę dzieci. Tego typu zajęć nie wprowadza się nagle, gdyż mogłyby po prostu nie dać zadowalających rezultatów. Konieczne jest odpowiednie zgranie grupy i jej wcześniejsze przygotowanie. Z tego względu, przeprowadza się je raczej po upływie kilku miesięcy, gdy maluchy zdążyły się już poznać.

Nauczyciel musi również zadbać o modulację głosu – komunikaty są proste, a jednocześnie spokojne i przyjazne. Z tego względu, konieczne jest aby opiekun był w dobrej kondycji psychicznej i nie odczuwał rozdrażnienia ani niepokoju. Warto także zaznaczyć, że cisza jest dobrowolna i wynika z wewnętrznej potrzeby dzieci. Co więcej, lekcję można przeprowadzić zarówno w grupie, jak i z pojedynczymi osobami. Komunikacja odbywa się np. za pomocą gestów, spojrzeń czy pantomimy.

Jakie ćwiczenia wykorzystuje się podczas lekcji ciszy?

Przedszkole Montessori może przeprowadzać lekcje ciszy wykorzystując różne techniki i sposoby. Bardzo ważne jest to, aby uchwycić moment, w którym dzieci faktycznie są skupione. Przy nadmiernym pobudzeniu trudno o praktykę uważności, dlatego część grupy może przebywać w sali obok. Jakie ćwiczenia cieszą się popularnością?

  • Spacer po elipsie – podczas spaceru każde dziecko trzyma w ręku przedmiot, który nie może upaść na ziemię. Może być to np. kulka niesiona na łyżce czy słoik z wodą, która nie może się rozlać. To ćwiczenie wymaga szczególnej koncentracji oraz dobrej koordynacji ruchów.
  • Siedzenie w kręgu – podczas siedzenia dzieci podają sobie po kolei określony przedmiot, który nie może np. wydać dźwięku, rozlać się ani poruszyć. W tym celu wykorzystuje się dzwoneczki, szklanki z wodą, świeczki itp. Również wymagane jest skupienie oraz precyzja.

Jakie korzyści wynikają z lekcji ciszy?

Lekcje ciszy, które przeprowadza przedszkole Montessori to świetny sposób na poprawę koncentracji dziecka. Co więcej, maluchy odkrywają swoje życie wewnętrzne, myśli i odczucia, mogąc je lepiej zrozumieć i dzięki temu się nimi dzielić. Całość wpływa na zwiększenie efektywności własnej pracy, która może zostać poddana wewnętrznej analizie. Wśród innych zalet wymienia się:

  • rozwój osobowości,
  • możliwość odpoczynku i odseparowania się od zbyt dużej liczby bodźców,
  • możliwość zrelaksowania się i oddania własnym myślom, co wpływa na poprawę samopoczucia,
  • integrację z grupą oraz lepsze poznanie obowiązujących zasad i panujących obyczajów,
  • poprawę koordynacji ruchów oraz zwiększenie świadomości własnego ciała,
  • naukę samodyscypliny,
  • lepsze radzenie sobie z emocjami.

Regularne praktykowanie lekcji ciszy daje wiele korzyści maluchom. Choć wymaga znacznego kontrolowania własnych emocji i ruchów, dostarcza także wiele radości. Z czasem dzieci coraz chętniej wykonują tego typu ćwiczenia.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Przedszkola Elipsa – montessori Poznań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj