Odpowiednio dobrane dysze do opryskiwacza pozwalają właściwie dokonać oprysku roślin. W zależności od tego czy ma to być oprysk polny czy sadowniczy, stosuje się różne rodzaje dyszy. Zatem: jakie dysze opryskiwacza stosuje się w danej sytuacji?

Dysze do opryskiwacza – podstawowy podział

Dokonanie prawidłowego oprysku zależy od wielu elementów. Odpowiednie dysze do opryskiwacza są jednym z nich. By móc cieszyć się efektywną pracą musimy odpowiednio spasować ze sobą wszystkie elementy.

Dysze możemy podzielić w najprostszy sposób na:

  • pneumatyczne,
  • ciśnieniowe,
  • rotacyjne.

Pneumatyczna dysza do opryskiwacza jest stosowana stosunkowo rzadko. Wynika to z faktu, że odpowiednie jej ustawienie jest czasochłonne i wymaga precyzji. Z drugiej strony są bardzo odporne na uszkodzenia i zapychanie się. To sprawia, że rozwiązanie to jest z jednej strony mało wygodne, ale z drugiej posłuży nam dłużej bez potrzeby wymiany.

Ciśnieniowe dysze do opryskiwacza są zdecydowanie częściej spotykanym rozwiązaniem w gospodarstwach rolnych. Ciecz pod odpowiednim ciśnieniem jest przekazywana jest do dyszy, która dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu otworu wtryskowego sprawia, że krople uzyskują właściwą średnicę i pokrywają rośliny zgodnie z zamierzeniami rolnika i wytycznymi producenta środku do ochrony roslin.

Rotacyjne dysze do opryskiwacza są również popularnym rozwiązaniem. Ciecz jest tutaj poddawana sile odśrodkowej, przez co krople są “rozrywane”, a w ten sposób uzyskują odpowiednią średnicę.

Dysze do opryskiwacza należy wymieniać, kiedy tylko pojawi się tak potrzeba. Dlatego ważna jest regularna inspekcja tych elementów. Niesprawna dysza może przynieść wiele szkód w uprawach. Lejące się z dyszy środki ochrony, które powinny być rozpylone, mogą zniszczyć uprawy. Jeżeli nie zauważymy tego odpowiednio wcześnie, możemy doprowadzić do poważnych szkód.

Nie kupuj byle czego

Wiadomym jest, że jeżeli prowadzimy gospodarstwo rolne to musimy odpowiednio dysponować środkami finansowymi, by nasza praca “zarobiła na siebie”.

Kupując dysze do opryskiwacza nie kierujmy się głównie ceną, a jakością wykonania. To ważne ponieważ nabywając elementy nieznanego pochodzenia, możemy wejść w posiadanie dyszy, które szybko ulegną awarii lub nie będą spełniały naszych oczekiwań.

Nie oznacza to, że musimy wydawać zawrotne kwoty. Warto szukać kompromisu między jakością a ceną. Tacy producenci jak Agroplast oferują swoim klientom wartościowe produkty w przystępnych cenach.

Zatem przed zakupem dyszy do opryskiwacza warto dokładnie sprawdzić dostępne oferty i wybrać naszym zdaniem najlepsze lub poczytać opinie w internecie. To pozwoli nam uniknąć sytuacji, gdzie przepłacimy za produkt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj