Zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest dość powszechne, występuje u większości dorosłych Polaków. Wiąże się z wystąpieniem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Co warto jeść, aby wspomóc proces leczenia? Jak wyglądają zasady profilaktyki? Warto wiedzieć, jak uniknąć ponownego zakażenia.

Czym jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bakteria o specjalnym kształcie, która umiejscawia się w błonie śluzowej żołądka. Jest w stanie długo przetrwać w niekorzystnych warunkach i doprowadza do poważnego uszkodzenia żołądka. Zmienia pH żołądka na zasadowe, wytwarza toksyny, które bardzo negatywnie wpływają na funkcjonowanie błon śluzowych.

Najczęściej bakteria wykrywana jest w dolnej części żołądka. Najczęściej występuje u osób z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka i z wrzodami żołądka. Kolonizacja ma miejsce także przy niskim pH. Trzeba mieć na uwadze, że samo zakażenie nie jest równoznaczne z wystąpieniem wrzodów żołądka.

Jakie są przyczyny, objawy i przebieg diagnostyki Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bakteria, którą można zarazić się drogą oralno-oralną, czyli podczas pocałunku lub picia napoju z tej samej butelki co osoba zakażona, a także oralno-fekalną. Najczęściej pojawia się u osób ze słabymi warunkami mieszkaniowymi i ekonomicznymi. Występują także predyspozycje genetyczne i rasowe.

U większości osób nie występują żadne objawy związane z obecnością baterii. Latami nie wiedzą, że choroba się u nich rozwija. Niektórzy pacjenci skarżą się natomiast na nudności, wzdęcia, niestrawność, biegunki, bóle brzucha, stany podgorączkowe, kwaśne odbijanie.

Aby zdiagnozować Helicobacter pylori należy wykonać badanie gastroskopowe z testem urazowym, mocznikowy test oddechowy, a także badanie kału. Wskazaniem do rozpoczęcia procesu diagnostycznego jest niedobór witaminy B12, niedokrwienność z niedoboru żelaza, a także zanikowe zapalenie żołądka.

Jak wygląda leczenie i dieta przy Helicobacter pylori?

Niezbędne jest wprowadzenie zdrowego odżywiania, w celu wsparcia procesu leczenia Helicobacter pylori. Dieta powinna być bogata w antyoksydanty, witaminy C, E i beta-karoten. Wskazane są lekkostrawne pokarmy, które nie zalegają zbyt długo w żołądku. Z diety powinny zniknąć ostre potrawy, czekolada, napoje gazowane, mocna kawa, tłuste pokarmy.

W leczeniu zastosowanie znajduje przede wszystkim antybiotykoterapia z włączeniem inhibitora pompy protonowej. Terapia musi trwać 7-14 dni, w ściśle ustalonym harmonogramie. Prawidłowo przeprowadzone leczenie jest w stanie całkowicie wyeliminować baterię z organizmu.

Wsparciem dla całego procesu leczenia będzie na pewno przyjmowanie produktów o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, takich jak owoce jagodowe, mleko, kefiry, jogurty bogate w probiotyki. Należy także pić 2-3 litry wody mineralnej dziennie.

Zakażenie Helicobacter pylori wymaga leczenia, w przeciwnym razie może dojść do szeregu groźnych powikłań. Wsparciem jest odpowiednia dieta.

Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj