Opaski zaciskowe to niepozorne elementy mocujące o szerokim zastosowaniu. Przeważnie służą do spinania kabli i przewodów elektrycznych. Jednak mogą być pomocne w wielu innych sytuacjach. Dlatego ich zapasu nie powinno zabraknąć w żadnym domowym warsztacie. Aby nie być zawiedzionym ich jakością, warto przed zakupem dowiedzieć się, co decyduje o ich wytrzymałości.
Czym są opaski zaciskowe?
Znane są pod wieloma nazwami – opasek kablowych, trytyt, trytytek czy zipów. Zwykle produkowane są z tworzyw sztucznych – poliamidu lub polietylenu. Jak można je zdefiniować? Najprostszym opisem opaski zaciskowej będzie stwierdzenie: elastyczna obejma zaciskowa przeznaczona do spinania i stabilizowania kabli i przewodów elektrycznych. Ich skuteczność wynika z dokładnie przemyślanej konstrukcji.
Opaski kablowe – prosta konstrukcja o dużej wytrzymałości
Wszystkie elementy trytytek widać jak na dłoni. W zasadzie można stwierdzić, że opaski zaciskowe składają się wyłącznie z jednego elementu – ząbkowanej taśmy. Na jednym jej końcu znajduje się zamek mocujący. Drugi kraniec taśmy jest spłaszczony i zakończony szpicem. Aby mechanizm trytytki zadziałał, wystarczy przeciągnąć taśmę przez otwór i docisnąć. Raz zaciśniętej pętli nie da się zwolnić – jedynie mocniej ścisnąć. A wszystko to, dzięki odpowiednio wyprofilowanemu pochyleniu ząbków, które blokują każdą próbę jej wyszarpnięcia. Dzięki temu spięte elementy będą trwały połączone, dopóki ktoś nie zbliży się do opaski z ostrym nożem.
Aby opaski zaciskowe były skuteczne, muszą odznaczać się…
… wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na rozciąganie i ścieranie. To przede wszystkim. Zależnie od warunków, w których mają pracować, ważne jest jeszcze kilka kwestii. Od trytytek wymaga się również możliwości pracy w temperaturach o szerokim zakresie. Zarówno poliamid, jak i polietylen dobrze znoszą temperatury w granicach od około -40°C do +85°C. Opaski kablowe powinny charakteryzować się też niską chłonnością wody i trudnopalnością. A środki chemiczne takie jak rozpuszczalniki czy substancje ropopochodne nie powinny stanowić dla nich zagrożenia.
Wykorzystaj potencjał trytytek zgodnie z ich przeznaczeniem
Choć przy pomocy opasek zaciskowych z reguły spina się kable RTV, komputerowe czy telekomunikacyjne, to nie jest to ich jedyną funkcją. Wykorzystywane są też w warunkach przemysłowych w bardziej skomplikowanych instalacjach. W tym przypadku uporządkowanie kabli ważne jest nie tylko ze względu na estetykę, ale również bezpieczeństwo. Do oznaczania poszczególnych wiązek często używane są różnokolorowe trytytki. Taki zabieg ułatwia ich odróżnienie podczas ewentualnych renowacji. Opaski kablowe wykorzystywane są również podczas napraw i drobnych remontów domowych. Znajdują również zastosowanie w pracach ogrodowych. Mogą służyć do podwiązywania gałązek drzew lub krzewów. Bywają też pomocne podczas procesu pakowania rozmaitych produktów.
Rodzaje opasek dostępnych na rynku
Lata rozwoju dziedziny opasek zaciskowych zrobiły swoje. Obecnie w sklepach branżowych, takich jak Opaskikablowe.pl można wybierać wśród różnorodnych typów opasek kablowych. Wśród nich kryją się choćby opaski wykrywalne, dedykowane do placów zabaw czy opaski zaciskowe wielokrotnego użytku i wiele, wiele innych. Mimo wszystko standardowe białe i czarne opaski ciągle są na topie i nie zanosi się, aby straciły swoją pozycję.
Klasyka zawsze w cenie
Po białe i czarne opaski zaciskowe kupujący sięgają najczęściej. Uniwersalne kolory doskonale komponują się z większością przewodów elektrycznych. Działają niezawodnie. Na dodatek są atrakcyjne cenowo i można znaleźć je w wielu rozmiarach. Dzięki temu bez trudu dobierzesz odpowiednią średnicę opaski do wybranego celu. Czarne opaski mają nawet pewną przewagę nad białymi – są odporne na promieniowanie UV. Sprawia to, że świetnie sprawdzają się także w warunkach zewnętrznych.