Rynek używanych samochodów w Polsce jest bardzo duży – znalezienie odpowiedniego modelu dla siebie może jednak nastręczać dużo trudności. Jak zatem bezpiecznie kupić auto z drugiej ręki?

Nie trzeba mieć sporej sumy, aby stać się właścicielem dobrego samochodu. Używane modele to szansa na znalezienie nadal sprawnego, niezawodnego pojazdu bez przepłacania. Kluczem do zadowolenia z transakcji jest jednak dobranie takiego auta, które będzie rzeczywiście mogło spełnić wymagania kupującego.

O czym warto pamiętać przy zakupie samochodu z drugiej ręki?

  • Miejsce zakupu

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na miejsce zakupu – już na tym etapie możemy zadbać o bezpieczeństwo transakcji.

Należy uważać przy zakupach przez ogłoszenia, w komisach czy na giełdach – wtedy możemy narazić się na niebezpieczeństwo i kupić auto w stanie technicznym gorszym niż ten prezentowany w opisie. Bezpieczniejszym wyborem, aby kupić na przykład samochód Ford używany, jest salon dealerski. U dealera możemy kupić auta sprawdzone, po przeglądach technicznych, a także z gwarancją na używane.

  • Stan techniczny i prawny pojazdu

Niezależnie od tego, gdzie kupujemy auto, zawsze warto przypatrzeć mu się z bliska. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu pomoże nam uniknięciu ryzyka zakupu auta, które będzie sprawiało nam problemy – będzie awaryjne, mało komfortowe w prowadzeniu, mało ekonomiczne.

Warto także zwrócić uwagę na stan prawny pojazdu – tutaj pomoże nam jego numer VIN.

Stan auta można sprawdzić samodzielnie, ale można też skorzystać z pomocy fachowców – rzeczoznawców z firm zajmujących się kontrolowaniem pojazdów na zlecenie klienta. Gdy chcemy zminimalizować ryzyko, warto skorzystać z ofert salonów dealerskich.

  • Umowa zakupu

Niezależnie od tego, gdzie chcemy zakupić używany samochód, powinniśmy zawsze podpisać umowę ze sprzedającym. Umowa stanowi zabezpieczenie transakcji, dlatego nie należy z niej rezygnować.

Pamiętajmy też o tym, aby nie wpłacać żadnych zaliczek na odległość prywatnym sprzedającym – istnieje ryzyko, że zostaniemy oszukani!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj