Pomysł na przechowywanie wina w kartonie zrodził się w odpowiedzi na potrzebę znalezienia alternatywnego sposobu przechowywania tego trunku. Szybko okazał się strzałem w dziesiątkę. Obecnie opakowania typu Bag In Box święcą triumfy na rynku winiarskim. Nic w tym dziwnego. W końcu mają wiele zalet – są pojemne, ekonomiczne i nie wpływają na smak wina. Co jeszcze decyduje o rosnącej popularności tego rozwiązania?

Technologia Bag In Box – na czym polega?

Bag In Box (BIB), jak sama nazwa wskazuje to po prostu worek w pudełku. Nie jest to jednak zwyczajny worek. Składa się z kilku starannie dobranych warstw, które pełnią funkcję bariery między produktem a powietrzem. Elastyczny worek obudowany jest następnie estetycznym kartonem, który ułatwia jego transport i przechowywanie. Całość wyposażona jest w zawór do dozowania zawartości.

Idea pakowania wina w BIB-y i jej atuty?

Wino wlewane jest do przygotowanego opakowania z kurkiem lub kranikiem i zamykane hermetycznie. Zawór umożliwia wielokrotne czerpanie trunku. A następnie ponowne szczelne zamykanie opakowania. W miarę ubywania wina, worek się kurczy. Zakup wina w kartonie służy więc dłuższemu utrzymaniu świeżości alkoholu kupionego w większej ilości. Nic w tym zaskakującego, że z tego rozwiązania chętnie korzystają między innymi szukający oszczędności restauratorzy.

Zalety zakupu wina w kartonie

Co najważniejsze, wino w kartonie zachowuje świeżość i pierwotne walory smakowe na długo. Natomiast odkorkowaną butelkę wina należy opróżnić dość szybko. Inaczej ulegnie oksydacji i zmieni smak. Ponadto trunki sprzedawane w BIB-ach są tańsze w stosunku do tych w szkle. Na dodatek nie trzeba się o nie martwić podczas transportu. Opakowania są mocne i odporne na uszkodzenia. Z pewnością się nie potłuką. W ich przypadku można wyeliminować również problem z dostaniem się do zawartości. Nie potrzeba do tego korkociągu. BIB-y są również lżejsze od tradycyjnych butelek. Bezpieczny transport, większa pojemność i oszczędność pieniędzy sprawia, że wino w kartonie to idealna propozycja na spotkania plenerowe w gronie znajomych.

Wino w kartonie, a jakość trunku

Należy pamiętać, że wina w kartonie nie można długo przechowywać. Nie podniesie, więc ono wartości leżakując w piwniczce przez wiele lat. Producenci drogich win są wierni tradycji, więc nie ma co liczyć na znalezienie alkoholu z wysokiej półki zamkniętego w BIB-ie. Jednak obecnie w sklepach oferujących szeroki wybór win w kartonie, takich jak Volare Bottega bez trudu można dostać dobrej jakości biały czy czerwony trunek. Warto mieć to na uwadze, planując imprezę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj