Wraz z nadejściem chłodów i skróceniem dnia koty stają się spokojniejsze i leniwe. Śpią i jedzą więcej niż zwykle. Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe na zmiany pogody, co jest szczególnie widoczne właśnie w okresie przejściowym z lata na jesień. Z czasem temperatury spadają, a nasi futrzaści przyjaciele zaczynają doświadczać szeregu zmian zarówno jeżeli chodzi o sierść jak i temperament.
Pożywienie
Warto zauważyć, że koty w danym okresie przejściowym mają te same problemy, co ludzie. W dużej mierze stykają się z brakiem witamin. Niezrównoważona dieta może prowadzić do wielu chorób, które będą trudne do wyleczenia. Dlatego w okresie jesiennym, oprócz głównego pożywienia, można też rozważyć dodatkowe witaminy dla kota. Najlepiej udać się w tym celu do weterynarza na wizytę kontrolną. Doświadczony lekarz natychmiast doradzi czy jest taka potrzeba i jak tak to zaproponuje odpowiedni lek. Podobnie z innymi chorobami kota, które w okresie jesiennym mogą się nasilić. Unikaj samoleczenia.
W tym okresie kotom potrzebna jest zbilansowana dieta z jeszcze jednego powodu. Koty często są mniej aktywne i więcej czasu spędzają leżąc. Odpowiednio dobrane pożywienie do ich aktualnego trybu życia pomoże im jesienią uniknąć nadwagi.
Sierść
Jesienią szczególnie powinniśmy dbać o sierść kota. Wszyscy wiemy, że koty są bardzo czyste i dobrze o siebie dbają. Liżąc się, jednak, zwierzęta te często połykają dużo sierści, która następnie dostaje się do organizmu. Tam pozostaje zalegające w jelitach. Tzw. kłaczki wydalane są przy pomocy specjalnej trawy, którą zwierzęta same znajdują w przyrodzie. Wspomaga ona wywoływanie wymiotów i detoksykację organizmu. W domu koty często nie mają dostępu do niektórych tego rodzaju roślin, dlatego właściciele należy chronić je, w jak największym stopniu, przed połknięciem sierści. Aby to zrobić, zwierzęta zaleca się okresowo czesać i kąpać. W sprzedaży pojawiła się już dość duża liczba specjalnych szczotek dla czworonożnych przyjaciół. Możesz łatwo znaleźć i dobrać do potrzeb i sierści najlepszą propozycję dostępną na rynku. Szczotkowanie pomaga i usuwa nadmiar sierści oraz daje efekt masażu, zapewniając przepływ krwi do skóry. A jeśli weźmiesz pod uwagę, że w okresie jesiennym koty zaczynają szczególnie linieć, to ich szczotkowanie staje się jedynym ratunkiem. Jeżeli linienie kota nie ustępuje po dwóch miesiącach skontaktuj się z weterynarzem.
I jeszcze jedno: koty są rzadko kąpane, ale nie warto potrzeby kąpieli ignorować. Okresowo tę procedurę należy wykonywać przy użyciu specjalnego szamponu.
Jesienią ważne jest obserwowanie zachowania zwierzaka, jego stanu. Pamiętaj, aby w tym okresie nie zapominać o niebezpieczeństwie ze strony pasożytów i kleszczy. Przed nadejściem chłodów są szczególnie aktywne i agresywne. Zbadaj kotka, nie dopuść do pojawienia się pcheł lub kleszczy.