Biel to kolor uniwersalny, który pasuje zawsze i wszędzie. Na jego tle, bezpośrednio lub pośrednio, można stworzyć praktycznie dowolną aranżację. Malując ściany na biało, otwieramy sobie masę potencjalnych kierunków dalszego urządzania wnętrza. Pomalowanie ścian w domu na biało nie jest wielkim wyzwaniem, ale kolor ten jest specyficzny. Bardziej niż inne barwy jest on bowiem narażony na konsekwencje błędów, jakie popełnimy w czasie malowania. Dlatego biała farba do ścian musi być nakładana wyjątkowo starannie.

Przygotowanie podłoża

Niezależnie od tego, jaka farba zostanie przez nas wykorzystana, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Pierwszym krokiem powinno być uzupełnienie wszelkich ubytków, nierówności i ukruszeń. Zabezpieczyć należy także wszelkie otwory powstałe po wbitych gwoździach czy kołkach rozporowych. Zastosować do tego należy specjalne preparaty naprawcze lub zwykły gips. Wiele zależy tutaj od rodzaju ściany i wielkości ubytku. Ważne jest, żeby zabezpieczyć także wszystkie rysy i pęknięcia. Większość popularnych farb jest w stanie pokryć tego typu uszkodzenia, ale kiedy stosowana jest biała farba do ścian, wszelkie niedoskonałości są bardzo widoczne.

Farba podkładowa

Gruntowanie ścian nie zawsze jest potrzebne. Jeśli nakładamy kolejną warstwę farby na dobrej jakości podłoże, możemy zrezygnować z tej czynności. W przypadku stosowania farby białej, warto jest mimo to skorzystać z farby podkładowej. Jest to farba, za pomocą której wykonuje się swoiste gruntowanie. Jej podstawowym zadaniem jest ograniczanie chłonności podłoża, by zużyć mniej farby dekoracyjnej, ale ma ona jeszcze jedną istotną funkcję. Za jej sprawą możliwe jest wstępne pokrycie obecnego koloru ściany oraz wyrównanie podłoża. Dzięki temu już nawet przy jednej warstwie farby dekoracyjnej efekt powinien być odpowiedni. Czasami trudno jest idealnie pokryć farbę ciemną farbą jasną, a farby białe są pod tym względem wyjątkowo mocno narażone na przebijanie koloru.

Rodzaj farby

Wybór rodzaju farby dekoracyjnej to wstępnie decyzja, czy potrzebujemy farby prostej, czy oferującej dodatkowe funkcje, na przykład skrzącą się w promieniach słońca krzemionkę. Zaawansowane technologicznie, droższe farby to temat na szerszą dyskusję. W przypadku typowego malowania wykorzystamy farbę akrylową lub lateksową, które w ujęciu formalnym tworzą jedną rodzinę farb. Oba typy farb dobrze kryją i są wodorozpuszczalne, co oznacza, że rozcieńczymy je wodą, a w czasie schnięcia nie będą dla nas niebezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj