Kontrakty CFD nęcą coraz większe rzesze żądnych zysków inwestorów. Dzieje się tak głównie dlatego, że obrót tego typu instrumentami pochodnymi pozwala nam na dokonywanie znacznych transakcji przy obniżeniu kosztów ich otwarcia. Lewarowanie pozycji, nieodłącznie związane z rynkiem CFD, wykładniczo zwiększa mobilność naszych – nawet niewielkich – inwestycji.
Jak działają kontrakty CFD? Jak możemy wykorzystać zjawisko dźwigni finansowej? Jakie ryzyko wiąże się z obrotem instrumentami lewarowanymi?
Niebawem wszystko stanie się jasne.
Gra o wyższą stawkę
Kontrakty CFD to transakcje, zawierane na różnicę kursową. Oznacza to tyle, że jako kupujący owe instrumenty nawiązujemy umowę ze sprzedającym nam je podmiotem, który w zamian umożliwia nam udział w zyskach (i stratach) pozycji, których kontrakt dotyczy. W praktyce nie jesteśmy posiadaczami nabywanych akcji, a jedynie samych kontraktów, umożliwiających nam poszerzenie spektrum spekulacji o dodatkowe środki, których w innych warunkach nie mielibyśmy okazji wprowadzić w obrót. Decydując się na wejście w CFD musimy być pewni, że dobrze znamy zjawisko dźwigni finansowej i jesteśmy w stanie precyzyjnie oszacować ryzyko, wiążące się z korzystaniem z tej funkcjonalności rynku.
Mocno lewarowane transakcje są w stanie zarówno szybko uzupełnić nasze konto o dodatkowe środki, jak i doprowadzić do sytuacji, w której straty przekroczą granicę depozytu zabezpieczającego. W drugim przypadku utracimy możliwość otwierania kolejnych pozycji – a kiedy tendencja kontraktów w naszym portfelu pozostanie spadkowa, broker ma prawo automatycznie je zamknąć. Celem takiego zabiegu jest uniknięcie sytuacji, w której stan naszego konta byłby ujemny. Więcej szczegółowych informacji o charakterystyce margin tradingu można znaleźć pod tym linkiem; poznając specyfikę tego typu transakcji możesz znacząco zredukować wiążące się z nimi ryzyko.
Jakie możliwości dają nam kontrakty CFD?
Dzięki kontraktom CFD możemy inwestować w waluty, akcje, indeksy oraz cały szereg innych instrumentów, dostępnych w ramach funkcjonalności. Lewarowanie zakupionych pozycji umożliwia nam z kolei większy udział w rynku niż miałoby to miejsce bez jego zastosowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i sprawdzić, jak kontrakty CFD działają w praktyce – kliknij tutaj i otwórz rachunek maklerski, który pozwoli Ci natychmiast wejść do gry. Jeżeli jesteśmy pewni co do prognozowanych wyników naszego emitenta i chcielibyśmy dokonać na rynku posunięć bardziej agresywnych niż pozwala nam na to nasz aktualny margines finansowy – kontrakty CFD z pewnością nam to umożliwią.