Bardzo szybki rozwój nowych technologii, materiałoznawstwa oraz wiedzy dotyczącej uprawy, wniósł do rolnictwa wiele usprawnień. Obecnie rolnictwo nie cechuje się jedynie pracą fizyczną czy angażowaniem do pracy zwierząt. Rolnik to nie jedynie osoba, której zadaniem jest praca fizyczna. Obecnie kładzie się nacisk na to, by rolnictwo cechowało się dużą produkcją, a co za tym idzie, wymagana jest znacznie szybsza oraz efektywniejsza praca. Z tego względu powstało wiele wariantów maszyn, przystosowanych pod konkretne warunki pracy. Jedną z takich maszyn jest brona polowa.
Czym jest brona polowa?
Brona jest maszyną rolniczą, której głównym zadaniem jest rozdrabnianie gleby, kruszenie średniej wielkości brył, a także wierzchnie spulchnianie gleby. Dobrze sprawuje się, także w trakcie siewu lub jako element wspomagający uprawę pożniwną. Główne przeznaczenie związane jest z konkretnym rodzajem brony polowej. W zasadzie wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje tej maszyny.
Rodzaje bron
Zasadniczo, w trakcie prac polowych wykorzystuje się trzy główne rodzaje bron. Pierwsza z nich to brona zębowa. Charakteryzuje się dużą wydajnością oraz uniwersalnością pracy. W czasie pracy ciągnik połączony z broną zębową zużywa niewiele paliwa. Ząb brony polowej charakteryzuje się różnymi długościami oraz wariantami. Można wyróżnić ząb prosty oraz zakończony redliczkami (redlicowy).
Następnym rodzajem tej maszyny są brony talerzowe. Ten rodzaj maszyny sprawdza się dobrze w trakcie uprawy pożniwnej. Głównym elementem roboczym są talerze. Talerze to zespół tarcz o kształcie wklęśniętego koła. Element ten spełniać może kilka zasadniczych funkcji. Po pierwsze tnie, spulchnia, a także przewraca glebę. Doskonale sprawdza się jako narzędzie do mieszania nawozów mineralnych w glebie. Często zastępuje pługi pracujące na niewielkiej głębokości 5-10 cm.
Maszyna ta dobrze sprawdza się na glebach ciężkich oraz twardych jako narzędzie kruszące wierzchnią warstwę. Talerze można podzielić na gładkie oraz zębate. Gładkie pełnią rolę przewracania wierzchniej warstwy gleby, a zębate rolę tnącą.
Trzecim rodzajem bron polowych są maszyny aktywne. Znaczną ilość bron aktywnych wyposaża się w wirniki z zębami, usytuowanymi pionowo. Napęd takiego urządzenia następuje poprzez przekładnie i WOM ciągnika. Standardowa szerokość robocza tych maszyn waha się w przedziale 1–2,5 m, zaś głębokość pracy do 30 cm. Ze względu na ich strukturę zaleca się je stosować głównie na glebach ciężkich oraz średnich. Ten rodzaj brony często łączony jest z wałem idącym bezpośrednio za maszyną, który w zależności od budowy ugniata, zagęszcza lub kruszy glebę.
Wyposażenie dodatkowe bron
Brony polowe w zależności od przeznaczenia agreguje się z różnymi elementami. Dodatkowo, w zależności od preferencji rolnika posiadają opcjonalnie możliwość regulacji głębokości pracy. Standardowym, dodatkowym wyposażeniem są różnego rodzaju wały uprawowe: strunowe, Packera, listwowe, Crosskill. Brony można wyposażyć w belki wyrównujące, trójpunktowe układy zawieszenia oraz elementy hydrauliczne.