Prace introligatorskie składają się z wielu procesów. Jednym z nich jest wykonywanie otworów w papierze. W tym celu wykorzystuje się wiertarkę do papieru oraz specjalne wiertła introligatorskie.

Do czego służą wiertła introligatorskie?

Wiertła introligatorskie pozwalają na wykonanie precyzyjnych otworów w papierze. Są one zróżnicowane m.in. swoją długością, średnicą czy rodzajem materiału z którego są wykonane. W zależności od tego czy potrzebujemy wykonać otwór w kartce papieru offsetowego, samokopiującego czy tektury, musimy odpowiednio wybrać wiertło. Na stronach producentów znajdują się informacje, do jakiego rodzaju materiału przeznaczone jest konkretne rozwiązanie.

Można by zapytać: Dlaczego nie wykorzystać zwykłych wierteł do wykonywania otworów? Wiertła introligatorskie są specjalnie przystosowane do tego konkretnego zadania. Użycie zwykłych wierteł, które zostały zaprojektowane do przewiercania się przez zupełnie inny materiał, mogą doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy stosu, a także poszarpania krawędzi otworu. Tym samym, możemy doprowadzić do znacznych strat w materiale. W przypadku prac introligatorskich, bardzo liczy się precyzja i estetyka wykonania. Dlatego do tego celu używa się narzędzi i urządzeń, które w rękach sprawnego introligatora zapewniają możliwość uzyskania wysokiej jakości wykonanej pracy.

Dobra wiertarka do papieru to podstawa

Niezależnie od tego czy jest to zakład poligraficzny czy typowo introligatorski, odpowiednie oprzyrządowanie to absolutna podstawa. W tym wypadku dobra wiertarka do papieru w połączeniu z właściwymi wiertłami introligatorskimi, pozwoli nam na wywiercenie otworów, w odpowiedni sposób.

Wiąże się to m.in. z tym, że wiertarki do papieru posiadają pewne udogodnienia, jak np. ruchomą tacę. W zależności od modelu, regulacja ta może być możliwa w większym lub mniejszym stopniu. To sprawia, że manewrowanie stosem jest wygodne, a także pozwala na zachowanie precyzji, ponieważ nie musimy każdorazowo przesuwać stosu po tacy, i ryzykować np. zmianą kąta ułożenia papieru.

W zależności od modelu i producenta, możliwe do zamontowania są wiertła introligatorskie o różnej średnicy i wielkości. Wybierając konkretne urządzenie, dobrze jest zwrócić na to uwagę.

Ważne jest także dostosowanie rozstawu wierteł. Pozwala to na ustawienie odpowiednich odległości, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonać otwory tak, by odpowiadały parametrom konkretnego zamówienia.

Musimy pamiętać, że zarówno wiertarka jak i wiertła introligatorskie mają swoje ograniczenia techniczne. W związku z tym, jeżeli w naszym zakładzie planujemy przewiercać np. stos 1000 kartek papieru, musimy do tego dobrać odpowiedni sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj