Prędzej czy później prawdopodobnie każda firma zderzy się z problemem nieopłaconych faktur. Szczególnie problematyczne okaże się to w sytuacji, kiedy nieopłacone faktury poważnie wpłyną na płynność finansową firmy. Co wtedy zrobić? Jak skutecznie i zgodnie z prawem odzyskać swoje należne pieniądze? Zasadniczo możemy wyróżnić 3 metody skutecznego odzyskiwania długów. Poznaj je i przekonaj się, które okażą się odpowiednie do zastosowania w Twoim przypadku.
Windykacja polubowna – pierwszy krok w windykacji długów
Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać każdy podmiot w celu odzyskania należnych sobie pieniędzy, jest próba polubownej windykacji. Warto jednak mieć na uwadze, że ten etap windykacji nie pogorszy kontaktów biznesowych z kontrahentem, a także nie pozostanie bez wpływu na ewentualną windykację drogą sądową. Jeśli bowiem w razie konieczności wejścia na drogę sądową przedstawisz dowód w postaci zebranych wezwań do zapłaty, wówczas będzie możliwe ubieganie się o przeniesienie kosztów sądowych na dłużnika oraz wniesienie roszczenia o pokrycie adwokata.
Na tym etapie wystarczy podjąć próby ponaglenia dłużnika do uiszczenia zapłaty. Warto robić to w formie pisemnej, bowiem wówczas listowne wezwania do zapłaty lub wiadomości e-mail będą stanowiły dowód w postępowaniu sądowym.
W czasie polubownej windykacji bardzo dużą skuteczność przynoszą szczególnie dwa narzędzia:
- wezwanie do zapłaty sporządzone przez prawnika,
- poinformowanie o wejściu na drogę sądową w przypadku dalszego braku zamiaru spłaty długu.
Wówczas dłużnicy w obawie przed poważniejszymi konsekwencjami bardzo często nie zwlekają dłużej ze spłatą należności.
Windykacja z pomocą kancelarii prawnej
Na ten krok najczęściej decydują się firmy, które nie mogą pozwolić sobie na poświęcanie czasu i uwagi na nieuczciwych kontrahentów, gdyż muszą w pełni skupić się na prowadzeniu biznesu. Prawnicy specjalizujący się w windykacji z szybko i sprawnie przygotują wszystkie niezbędne dokumenty i wezwania. Z kolei dłużnik będzie doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że kolejnym krokiem w windykacji będzie już tylko sprawa w sądzie, dlatego zaangażowanie prawnika bardzo często daje natychmiastowe efekty. Pomoc kancelarii prawnej to w dużej części przypadków skuteczna windykacja należności.
Windykacja sądowa
Jeśli pomimo prób polubownego rozwiązania problemu i zaangażowania prawnika kontrahent nadal nie zamierza uregulować długu, wówczas pozostaje wejście na drogę sądową. Sprawa kończy się wydaniem przez sąd prawomocnego wyroku, na mocy którego dłużnik będzie zobowiązany do uregulowania długu. Jeśli nadal nie będzie zamierzał tego zrobić, wtedy pozostanie postępowanie komornicze, w czasie którego komornik będzie mógł zająć część majątku dłużnika, za który zostanie spłacony dług.
W tym miejscu warto pamiętać o tym, że długi się przedawniają. Wniesienie pozwu przerywa bieg przedawnienia, dlatego kiedy postępowanie się zacznie, można liczyć na odzyskanie pieniędzy, niezależnie od tego, ile czasu upłynie.
W czasie sądowej egzekucji długów bardzo pomocny okaże się prawnik – Wrocław i okolice to rejon, w którym możesz skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, współpracujących z Dolnośląskim Holdingiem Prawnym.