Pojawiające się szczury i myszy to nie tylko domena domów jednorodzinnych, znajdujących się na wsi. Mogą się pojawić nawet w centrum miasta, w bloku mieszkalnym. Obecność tych dzikich gryzoni w pomieszczeniu domowym może być naprawdę niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet i życia. Dlatego jeśli widzimy ślady sugerujące, że zaczynają się u nas zadomawiać, należy się pozbyć raz na zawsze. Czym się objawia obecność szczura w domu? Poznaj odpowiedź poniżej!

Szczur w domu – jakie niesie zagrożenia?

Powszechnie wiadomo, że dziko żyjące szczury i myszy to przede wszystkim siedlisko różnych chorób. Niegdyś były przyczyną epidemii, które zdziesiątkowały ludzkość. Aktualnie lepiej sobie radzimy z tego typu wirusami, ale to nie zmienia faktu, że nadal są niebezpieczne. Szczury mogą powodować zatrucia pokarmowe, salmonellę i innego rodzaju choroby, w tym pasożytnicze.

Aktualnie niosą również zagrożenia pożarów (poprzez przegryzanie kabli i wywoływanie spięć), zalań (poprzez uszkodzenie rur kanalizacyjnych), czy uszkodzeń budynków (poprzez przegryzanie fundamentów). Nie mówiąc oczywiście o zanieczyszczeniu i wyjadaniu jedzenia ze spiżarni.

Jak rozpoznać szczura w domu?

Objawów posiadania nieproszonych gości w postaci szczurów bądź gryzoni jest dość wiele. Już od pierwszych dni mogą dać po sobie znać, w sposób mniej lub bardziej subtelny. Przede wszystkim odchody – zwłaszcza w pobliżu jedzenia (spiżarnia itp.), ale również w innych częściach domu. Mają owalny kształt i ciemnobrązowy kolor. Są również niewielkie, do 8 mm długości. Dobrym sygnałem są także nadgryzione meble czy sprzęt -jeśli nie posiadamy zwierzęcia, który ma takie nawyki, to prawdopodobnie mamy do czynienia ze szczurem. Ich zęby są w stanie przegryźć dosłownie wszystko, dlatego warto jeszcze sprawdzić czy nie ma dziur także w ścianach czy rurach.

Innym objawem są porozrzucane wszędzie resztki pożywienia. Mogą to być zarówno resztki po jedzeniu, jak i innych przedmiotach. Szczury chcą zjadać praktycznie wszystko, więc często testują i smakują nawet rzeczy niejadalne, które zostawiają po sobie. Jeśli więc widzimy dziwne fragmenty i resztki, porozrzucane po całym domu, warto się zastanowić, czy nie mamy gryzoni.

Szczury, jak i większość gryzoni, to zwierzęta aktywne głównie nocą. Jeśli więc słyszymy dziwne hałasy, krzątanie się, a nawet charakterystyczne piski z takich miejsc jak strych, to może się okazać, że mamy nieproszonych gości.

Deratyzacja – sposób na szczura

Metod na walkę ze szczurami jest kilka – od pułapek, przez trutki, a nawet do kota. Jeśli jednak mamy do czynienia z więcej niż jednym gryzoniem, najlepiej jest zgłosić się do firmy, która wykona kompleksową deratyzację. Zostawienie tego profesjonalistom nie tylko przyspieszy cały proces, ale również zagwarantuje, że nieproszony gość już się nie pojawi. Takie firmy bowiem zawsze zabezpieczają mieszkania przed ponowną inwazją. Mają odpowiedni sprzęt, doświadczenie i wiedzę.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Cleanpest – deratyzacja Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj