Poznaj najważniejsze rodzaje aparatów słuchowych. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni model, jak kształtują się ceny i czym kierować się przy zakupie.

Z czego składa się aparat słuchowy?

Zastanawiałeś się, w jaki sposób niewielkie urządzenie umieszczone w uchu diametralnie poprawia jakość życia? Jest to możliwe dzięki kilku komponentom zintegrowanym w obudowie, które odpowiadają za konwersję dźwięku z otoczenia i dostarczenie go do ucha.

Zadaniem mikrofonu jest wychwytywanie sygnałów z zewnątrz i przesyłanie ich do mikroprocesora. Aparaty słuchowe posiadają mini-chip ze specjalistycznym oprogramowaniem. To tutaj następuje przetworzenie informacji wejściowych i obróbka zgodnie z wprowadzonym algorytmem. W dalszej kolejności dźwięk trafia do głośników, skąd dociera bezpośrednio do kanału słuchowego.

Sprzęt do protetyki słuchu zasilają ładowalne akumulatory lub baterie wymienne. Niektóre modele zawierają też dodatkowe funkcje takie jak: Bluetooth czy moduł telefoniczny.

Jakie wyróżniamy rodzaje aparatów słuchowych?

Próbujesz odnaleźć się w gąszczu ofert różnych producentów? Podpowiadamy, czym są aparaty BTE i ITE, dzięki czemu lepiej zrozumiesz obowiązującą terminologię.

Ze względu na cenę i uniwersalność, wiele osób decyduje się na modele Behind The Ear. Określenie to dotyczy urządzeń słuchowych z obudową umieszczoną na zewnątrz małżowiny ucha. Tymczasem wersja ITE (Inside The Ear) ceniona jest przede wszystkim za dyskrecję. Możliwość ukrycia wady słuchu przed osobami postronnymi ułatwia pacjentom normalne funkcjonowanie w każdych okolicznościach.

Czym wyróżniają się aparaty zauszne?

Rozważasz zakup modelu zausznego i chcesz poznać specyfikę takiego rozwiązania? Szukasz korzystnego stosunku ceny aparatu słuchowego do jego jakości? Wersja Behind The Ear może okazać się dla Ciebie dobrym wyborem! Oto najważniejsze zalety konstrukcji BTE:

  • łatwy dostęp do przycisków sterujących,
  • pojemna bateria,
  • szybkie dopasowanie do ucha.

Musisz jednak mieć świadomość ograniczeń, jakie posiadają zewnętrzne aparaty słuchowe. Ceny tego rodzaju urządzeń prezentują się atrakcyjnie, natomiast są one trudniejsze do dopasowania dla pacjentów stosujących okulary.

Czym są aparaty wewnątrzuszne?

Alternatywą dla urządzeń małżowinowych są konstrukcje ITE. Dzięki umieszczeniu w środku przewodu słuchowego pozostają niewidoczne z zewnątrz. Oferują ponadto wiele funkcji dodatkowych, takich jak łącze Bluetooth i automatyczne komunikaty. Opcjonalny moduł Wi-Fi umożliwia połączenie z telewizorem lub telefonem, dzięki czemu możesz bezproblemowo korzystać z urządzeń codziennego użytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj