Ucząc pierwszoklasistów nauczyciel musi wykazywać się nie lada empatią. Cóż, często z ust nauczycieli można usłyszeć, że uczenie najmłodszych dzieci jest zdecydowanie trudniejsze niż nawet licealistów, bo choć materiał jest banalny, to jednak dzieciaki uczy się inaczej, w końcu one często bardzo przejmują się nawet nieprawidłową odpowiedzią, ale i często nie potrafią radzić sobie ze stresem. Teraz sytuacja wygląda jeszcze gorzej, bo dzieciaki krótko chodziły do szkoły, a następnie znowu przeszły na naukę online i teraz znowu powróciły do szkoły, co na pewno nie wpłynie na nie dobrze. Stąd też tutaj pojawia się pytanie jak zacząć naukę w klasach pierwszych, które właśnie wróciły do szkoły?
Łatwo nie będzie, za to trudno – tak
Nauka w czasach pandemii może być określona jakimś nieporozumieniem. Najpierw tyle mówi się, że dzieciaki nie powinny korzystać z komputerów, co wielu rodziców rzeczywiście wprowadzało w życie, by następnie wprowadzić naukę online nawet siedmiolatków. Cóż, pewien paradoks można tutaj zauważyć. Wraz z wprowadzeniem nauki zdalnej zaczęły się problemy, bo część rodziców zaczęła alarmować, że ich dzieci nie mają komputerów i nie mają się z czego uczyć. Potem powstały akcje, które miałyby zapewnić wszystkim dzieciakom sprzęt. Życie bywa przewrotne i zaskakuje, ale co rodzice robią z 500 plus? Przecież miało ono być wydawane na dzieci. Rozumiemy, że niektórzy doświadczyli sytuacji, że nagle rodzic stracił pracę, ale bądźmy szczerzy niektórzy zwyczajnie z 500 plus zrobili formę zarobku. Dopóki więc nie będzie wprowadzonych konkretnych zasad, wciąż będzie dochodzić do sytuacji, że zamiast na dzieci rodzice będą wydawali pieniądze na siebie. Stąd do postaw roszczeniowych wciąż będzie dochodzić. A pośród tego wszystkiego są dzieci, które są zupełnie niewinne zaistniałej sytuacji i one mając 7 lat mają uczyć się online, co nastolatkom sprawia nieraz problem. Zatem trzeba przyznać, że nauczycieli czeka ciężka praca, bo łatwo nie będzie, a trudno na pewno tak. Zresztą nauczanie wczesnoszkolne nigdy łatwe nie było, a teraz jest jeszcze trudniejsze.
Czego może spodziewać się nauczyciel?
Nauczyciel nauki wczesnoszkolnej może obecnie spodziewać się wszystkiego, bo znowu dzieci będą musiały się zaaklimatyzować, co będzie trwało. Niestety okaże się też ile dzieci zostało bez pomocy rodziców i ma duże zaległości, które będą trudne do nadrobienia tylko dlatego, że nie pomagali im rodzice, choć to ich obowiązek. Bądźmy szczerzy, nauczyciele ucząc zdalnie nie są w stanie w 100% sprawdzić postępów dzieci, ani też przekazać im wiedzy tak jakby chcieli i jak miałoby to miejsce, gdyby lekcje odbywały się w szkołach. Stąd znowu można się spodziewać płaczu dzieciaków, które tęskną za opiekunami, ale i problemów z wysiedzeniem w jednym miejscu przez 45 minut.
Jak zacząć lekcje?
Nauczyciel powinien sprawdzić postępy dzieci i będzie mieć naprawdę dużo szczęścia jeżeli okaże się, że są one na podobnym poziomie. Zdecydowanie gorzej będzie, gdy jedne dzieciaki będą na bieżąco z materiałem, za to drugie wręcz przeciwnie i nie będą potrafiły nic. Wtedy nie pozostanie nic innego jak organizowanie zajęć wyrównawczych i pilne wezwanie rodziców do szkoły, po to, aby przedstawić im jak duże są zaległości ich potomka, bo to w dużej mierze rodzice są winni sytuacji, a więc rodzice teraz muszą zacząć pomagać swojemu dziecku, bo przecież inne dzieci nie mogą cierpieć i cofać się z materiałem z powodu zaległości jednostek.
Szkoła w czasach pandemii
Szkoła w czasach pandemii wygląda inaczej, ale wiecie, trzeba jakoś się przystosować. Nauczyciele muszą więc zrozumieć, że skoro im jest ciężko, to jak ciężko musi być najmłodszym uczniom. Przede wszystkim powinni oni wykazać się jeszcze większą dawką cierpliwości i empatii, ale też wziąć się do pracy z uczniami. Nie będzie łatwo, ale plus tej sytuacji jest taki, że lepiej uczy się dzieci, które siedzą w ławkach niż online.
Jeszcze jest szansa, że maluchy nadrobią zaległości, ale wszystkich czeka ciężka praca, co dotyczy nie tylko nauczycieli czy uczniów, ale i ich rodziców, których obowiązkiem jest pomoc w nauce swoim pociechom.