O witaminie K2 MK7 słyszy się ostatnio sporo – głównie za sprawą mediów, które hucznie reklamują suplementy diety. Nie jest to jednak najbardziej popularna witamina, świadczą o tym między innymi dziesiątki wątków na forach dyskusyjnych z zapytaniem o właściwości witaminy K2. Na co witamina K jest stosowana? Ważne, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie konsekwencje będzie miał jej niedobór. Nie jest to zjawisko częste, ale jeśli wystąpi, jest opłakane w skutkach…
Witamina K – na co stosować?
Układ krwionośny to miejsce, w którym witamina K2 MK7 ma najważniejszą rolę. Jej obecność decyduje o prawidłowym procesie krzepnięcia krwi. Wit K2 reguluje produkcję protrombiny, białka obecnego w surowicy krwi. Niedobór witaminy K może prowadzić do pasywności białek odpowiedzialnych za przyswajanie wapnia, krążącego we krwi. Efekt? Zwapnienia naczyń krwionośnych, prowadzące do zmian miażdżycowych.
Jak poznamy niedobór wit K2 MK7?
Objawy braku dostatecznej ilości witaminy K2 MK7 nie są tak widoczne, jak w przypadku innych mikroskładników. Stan ten może pozostawać utajony przez pewien czas. Nieodpowiednia, wyjątkowo uboga dieta może prowadzić do tego, że działanie Wit K2 będzie osłabione. W efekcie zauważyć można silne krwawienia, a także brak szybkiej reakcji płytek krwi np. w trakcie skaleczenia (krwawienie nie ustaje samoistnie). Jak już wspomnieliśmy, długotrwałe braki witaminy K2 MK7 mocno rzutują na stan naczyń krwionośnych. Jeśli wapń krążący w krwiobiegu nie zostaje wbudowany w tkankę kostną, odkłada się jako nadmiar w naczyniach krwionośnych, zmniejszając ich średnicę. To poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.
Fot. Witamina K2 Sklep KenayAG
Nadmiar witaminy K2 MK7
Wit K2 w nadmiernej ilości nie jest tak groźna, jak w przypadku, kiedy zdecydowanie jej brakuje. Dla ludzi dorosłych przekroczenie dziennego zapotrzebowania na Wit K2 MK7 przejawia się niedokrwistością, nadmierną potliwością oraz towarzyszącym temu uczuciem gorąca.
Sprawa jest jednak nieco bardziej niebezpieczna w przypadku dzieci. Mimo korzystnych właściwości witaminy K2, należy bardzo przestrzegać ilości jakie podaje się pociechom, w innym wypadku występuje ryzyko zachorowania na żółtaczkę lub nawet uszkodzenia tkanki mózgowej. Dobrze jest więc dopytać lekarza pediatry do kiedy witamina K dla niemowląt powinna być podawana.
Czy witamina K jest na receptę?
Witamina K2 MK7 występuje naturalnie w przyrodzie. Jeśli chcemy zwiększyć jej obecność w naszej diecie, warto wybierać produkty spożywcze, bogate w ten składnik. Witamina K2 w postaci MK7 zawarta jest między innymi w szpinaku, brokułach czy awokado. Sporo jest jej także w Wit K2 znajdziemy także w produktach mięsnych.
Innym sposobem jest przyjmowanie witaminy K2 MK7 w tabletkach bez recepty. Na rynku nie brakuje dobrze przyswajalnej Wit K2, najlepiej gdy pochodzi ona z naturalnego źródła. Doskonałe działanie Wit K2 przejawia ta, pozyskiwana z ciecierzycy, powstała w procesie fermentacji. Do kiedy podawać witaminę K? Dzienna dawka dla dorosłego człowieka to około 100 mikro gramów na dobę. A do kiedy witamina K dla niemowląt? Dawka dobowa jest zdecydowanie mniejsza i nie powinna przekraczać 2 – 2,5 mikro grama.