Zapalenie dziąseł, znane również jako zapalenie przyzębia jest powszechną chorobą, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się stanem zapalnym tkanek otaczających zęby, w tym dziąseł, kości i tkanki łącznej. Choć zapalenie dziąseł jest często lekceważone, nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest zapalenie dziąseł, jakie są jego objawy oraz przedstawimy zarówno medyczne metody leczenia, jak i domowe sposoby na łagodzenie dolegliwości z nim związanych.

Czym jest zapalenie dziąseł – objawy

Zapalenie dziąseł jest stanem, w którym tkanka dziąsłowa staje się zaczerwieniona, obrzęknięta i bolesna. Jest to reakcja obronna organizmu na obecność bakterii znajdujących się w płytce bakteryjnej, która gromadzi się na zębach. Jeśli nie zostanie on usunięty poprzez codzienną, prawidłową higienę jamy ustnej, osad ten może prowadzić do zapalenia dziąseł.

Najczęstszymi objawami problemów z dziąsłami są:

zaczerwienienie i obrzęk dziąseł
krwawienie w czasie szczotkowania oraz nitkowania
bolesność
retrakcja, czyli cofanie się dziąseł
nieprzyjemny zapach z ust
w zaawansowanych przypadkach może wystąpić rozchwianie zębów i ich utrata.

Leczenie zapalenia dziąseł u stomatologa

Zapalenie dziąseł to schorzenie, które może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci, niezależnie od wieku. Wczesne wykrycie problemu i odpowiednia, profilaktyka chronią przed poważnymi konsekwencjami. Kluczowe jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej, czyli dokładne mycie zębów, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej ze składnikami antybakteryjnymi i korzystanie z nici dentystycznej, a także kontrole w gabinecie stomatologicznym minimum raz w roku.

Zapalenie dziąseł może być spowodowane również przez zmiany hormonalne lub niewłaściwą dietę, ubogą w niezbędne witaminy i minerały. Brak odpowiednich składników odżywczych może osłabić układ odpornościowy, zwiększając podatność na stan zapalny dziąseł. Ponadto, niektóre leki, zwłaszcza preparaty stosowane w schorzeniach nefrologicznych, mogą powodować wysuszenie błony śluzowej w jamie ustnej. Dodatkowo, urazy mechaniczne, takie jak źle dopasowana proteza czy aparat ortodontyczny, mogą spowodować zapalenie dziąseł poprzez uszkodzenie tkanek. Jeśli odczuwamy jakikolwiek dyskomfort związany z bólem w obrębie jamy ustnej powinniśmy skontaktować się niezwłocznie ze stomatologiem w celu wyjaśnienia przyczyny i doboru odpowiedniego leczenia.

Leczenie zapalenia dziąseł zwykle obejmuje:

Profesjonalne czyszczenie jamy ustnej – stomatolog może przeprowadzić precyzyjne czyszczenie zębów, usuwając płytkę nazębną i kamień oraz udzielić instruktażu prawidłowego czyszczenia zębów w domowych warunkach.
Skaling – często w przypadku zapalenia dziąseł może być konieczne przeprowadzenie zabiegów skalingu, polegającego na usunięciu płytki nazębnej oraz wygładzeniu powierzchni zębow i ich korzeni.
Chirurgiczne leczenie – w zaawansowanych przypadkach zapalenia dziąseł może być konieczne wykonanie zabiegów chirurgicznych, takich jak np. przeszczep dziąsła.

Masz problem z dziąsłami? Interesuje Cię profilaktyka oraz innowacyjne metody leczenia? Stomatologia Stępczyńscy to przykład nowoczesnej stomatologii, która oferuje kompleksową opiekę dentystyczną w Andrespolu. Wszystko, dzięki wykorzystaniu technologii i najnowszych podejść terapeutycznych. Umów się na wizytę i sprawdź stan swoich dziąseł oraz całej jamy ustnej – https://stepczynscy-stomatologia.pl/

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

Przy łagodnych stanach zapalnych dziąseł pomocne mogą okazać się także domowe sposoby. Wśród najpopularniejszych metod wymienia się głównie ziołowe płukanki z szałwii lub kory dębu. Można stosować również aloes lub olejek goździkowy, który pomaga zmniejszyć stan zapalny dziąseł oraz niweluje ich krwawienie. Ulgę w dolegliwościach może przynieść również witamina C (zmniejsza krwawienie) czy woda utleniona – na szklankę letniej wody, dodaj łyżeczkę soli kuchennej, płucz gardło i jamę ustną. Woda z solą ma właściwości ściągające stan zapalny. Jest to jednak rozwiązanie jedynie chwilowe, ponieważ w sytuacji podejrzenia zapalenia dziąseł powinniśmy zgłosić się do stomatologa.

Zapalenie dziąseł jest powszechnym problemem zdrowia jamy ustnej, który może prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli nie zostanie leczone. Prawidłowa higiena jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty oraz stosowanie domowych sposobów mogą pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu objawów zapalenia dziąseł. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zapalenia dziąseł należy skonsultować się z lekarzem dentystą w celu odpowiedniego leczenia i zapobieżenia dalszym powikłaniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj