Podczas remontu domu lub mieszkania praktycznie zawsze powstają odpady. Cześć z nich można ponownie zagospodarować, jednak wszystko zależy od ich rodzaju, a także ilości. Należy pamiętać, że czysty gruz budowlany znacząco różni się od zmieszanych odpadów budowlanych. W przypadku tych ostatnich, możliwości ponownego wykorzystania są bardzo ograniczone. Aby się ich pozbyć, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firmy oferującej wywóz gruzu. Sam czysty gruz to cenny materiał, charakteryzujący się szerokim zastosowaniem.

W jaki sposób ponownie wykorzystać gruz?

Największe ilości gruzu powstają w trakcie różnego rodzaju rozbiórek. Wówczas warto zacząć segregację i nie mieszać go z innymi odpadami. Do czego w praktyce można wykorzystać taki materiał?

  • W porównaniu do odpadów budowlanych, gruz cechuje się znacznie większą nośnością, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w trakcie budowy m.in. tarasu. Idealnie nadaje się do utwardzenia podłoża, dzięki czemu taras będzie cechował się stabilnością i wytrzymałością.
  • Niejednokrotnie droga lub ścieżka znajdująca się niedaleko domu lub działki wymaga utwardzenia, zwłaszcza w przypadku gdy teren jest podmokły. Również w tym przypadku gruz okaże się pomocny. Warto wybierać mniejsze elementy lub rozbijać większe kawałki, wówczas jesteśmy w stanie utwardzić praktycznie każdą drogę lub ścieżkę.
  • Gruz wykorzystuje się ponadto do wewnętrznych wylewek. W takim wypadku także warto pokruszyć całość na mniejsze kawałki, dzięki czemu będzie można lepiej dopasować elementy do kształtu wylewki.

Czysty gruz budowlany może być również wykorzystywany do drenażu terenu. Wiosną lub jesienią wilgoć niezwykle często stanowi duży problem. Można go częściowo rozwiązać wykopując doły i wypełniając je gruzem. Wówczas woda będzie się gromadzić głównie w jednym miejscu.

Co zrobić z nadmiarem gruzu?

W przypadku gdy gruzu pochodzącego z remontu jest tak dużo, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie go zagospodarować, warto zamówić kontener. Firmy oferujące wywóz gruzu dysponują zarówno niewielkimi, jak i średnimi oraz ogromnymi kontenerami, które pomieszczą praktycznie każdą ilość materiału. W umówionym terminie specjalnie przygotowany pojazd dostarcza kontener we wskazane miejsce. Wystarczy go zapełnić, a resztą zajmie się firma. Warto wiedzieć, że w przypadku gdy po remoncie zostaną różnego rodzaju opakowania, elementy drewniane, metalowe, dywany, a nawet tekstylia, przedsiębiorstwo specjalizujące się w usługach wywozu gruzu, również może zająć się takimi odpadami.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz z Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj