W każdym gospodarstwie rolniczym na co dzień korzysta się z wielu rodzajów maszyn. Jednym z najważniejszych są rozsiewacze nawozów. Tego typu sprzęt daje bardzo dużo korzyści i pozwala znacznie zwiększyć późniejsze zbiory. W artykule przeczytasz, w jaki sposób działają rozsiewacze nawozów, jaka jest ich budowa oraz w jaki sposób wybrać takie urządzenie, które będzie w stanie w największym stopniu spełnić nasze wysokie wymagania.
W jaki sposób działają rozsiewacze nawozów?
Zadaniem, które jest stawiane przed rozsiewaczami nawozów jest oczywiście roznoszenie po polach uprawnych pomagających we wzroście roślin oraz chroniących je przed szkodnikami nawozów sztucznych. Wybranie odpowiedniego do swoich potrzeb i do rodzaju prowadzonych upraw rozsiewacza nawozów jest bardzo istotnym elementem, który pozwoli znacznie zwiększyć wysokość plonów. Dostępne w sklepach i u dostawców maszyn rolniczych rozsiewacze nawozów mogą się między sobą różnić m.in. sposobem działania, czyli rozsiewania po polu nawozów, sposobem montowania do ciągników oraz wielkością zbiorników.
Jakie są rodzaje rozsiewaczy nawozów?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rozsiewaczy nawozów. Przede wszystkim rozróżnia się rozsiewacze nawozów ze względu na ich sposób montowania. Wyróżnia się więc rozsiewacze nawozów przyczepiane, które posiadają własną ciągniętą przez ciągnik rolniczy oś z kołami oraz rozsiewacze zawieszane, które montuje się bezpośrednio do ciągnika z zastosowaniem trójpunktowego układu zwieszenia.
Rodzaje rozsiewaczy nawozów odróżnia się też ze względu na sposób działania, czyli sposób umieszczania nawozów na powierzchni gleby. W tym przypadku rozróżnia się już 3 rodzaje rozsiewaczy:
- Rozsiewacze tarczowe, czyli odśrodkowe, w których elementem roboczym jest jedna lub kilka obracających się tarcz z łopatkami, które rozrzucają na określoną odległość zsuwający się na nie nawóz.
- Rozsiewacze pneumatyczne, które gwarantują doskonałą równomierność rozsiewu, dzięki temu, że rozsiewają nawóz wytwarzanym przez siebie strumieniem powietrza.
- Rozsiewacze wahadłowe, w których nawóz jest rozsiewany poprzez użycie mogącego wykonywać ruchy wahadłowe przewodu rurowego.
W jaki sposób należy korzystać z rozsiewaczy nawozów?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Agromarket w Jaryszkach, która jest jednym z największych w Polsce sprzedawców nowoczesnych maszyn rolniczych: Każdy rozsiewacz nawozów składa się z kilku części, które odpowiadają za równomierne rozsiewanie nawozu po polu. Ustawiając szczegóły pracy narzędzia trzeba brać pod uwagę kilka ważnych czynników, m.in. szybkość jazdy ciągnikiem, siłę i kierunek wiatru oraz układ i pofałdowanie terenu. Istotne są jednak także rodzaj stosowanego nawozu, rodzaj wykorzystywanego do jego rozdzielania rozsiewacza oraz wysokość jego umiejscowienia na ciągniku lub osi rozsiewacza.
Na co zwracać uwagę wybierając odpowiedni rozsiewacz nawozów?
Wybierając odpowiedni dla potrzeb swojego gospodarstwa rolniczego rozsiewacz nawozów należy oczywiście wybrać taki, który będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. Wybrany rozsiewacz powinien więc mieć odpowiednio dużą pojemność zbiornika na nawóz. Najmniejsze rozsiewacze mają pojemność 900 litrów, natomiast te największe mogą być nawet 5 razy większe! Istotna dla użytkowników na pewno też jest szerokość robocza rozsiewacza oraz prędkość, z jaką może rozsiewać nawóz po polu. Z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, bardzo ważnym elementem jest też zwrócenie uwagi na jakość pokrywającej rozsiewacz nawozów powłoki malarskiej. Pokrywający urządzenie lakier musi być bowiem odporny na działanie nawozów, ponieważ inaczej szybko powłoka przestanie już chronić samo urządzenie i to będzie mogło zacząć rdzewieć lub ulegnie innym zniszczeniom.