Rehabilitacja to proces mający na celu przywrócenie do pełni zdrowia osób po przebytych urazach i chorobach, a także zapobieganie powstawania niektórym chorobom. To kluczowy element procesu leczenia, który oddziałuje nie tylko na sferę fizyczną, ale także psychiczną pacjenta. Dzięki rehabilitacji bowiem pacjent może uzyskać większą niezależność, co pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie i możliwości. W tym artykule podpowiadamy, kiedy warto udać się na rehabilitacje i jakie są jej rodzaje.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego rehabilitanta?

Niektóre ćwiczenia rehabilitacyjne można wykonywać samemu w domu. Mimo wszystko zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnego rehabilitanta, który przede wszystkim dobierze do pacjenta indywidualny zestaw ćwiczeń i nauczy, w jaki sposób wykonywać je prawidłowo. Gwarantuje to rehabilitację na najwyższym poziomie, która maksymalnie szybko przywróci pacjenta do pełni sił. Jednym z polecanych gabinetów rehabilitacyjnych w Częstochowie jest OsteoFly, gdzie pracują doświadczeni i rzetelni rehabilitanci.

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?

W zależności od tego kto i kiedy poddawany jest rehabilitacji, wyróżniamy różne jej rodzaje. Jedną z najczęściej spotykanych jest rehabilitacja powypadkowa, zwana również fizjoterapią pourazową. To proces intensywnego oddziaływania terapeutycznego, które ma na celu przywrócenie pacjenta do sprawności, którą posiadał przed wypadkiem. Szczególnie przydaje się ona pacjentom, którzy po wypadkach długi czas musieli spędzić w łóżku np. po złamaniu miednicy na skutek wypadku komunikacyjnego. Pacjenci najczęściej zgłaszają się na tego typu rehabilitację z powodu urazu łękotki, zerwaniu wiązadeł stawu kolanowego i po złamaniu kończyny.

Fizjoterapia uroginekologiczna – idealna na mięśnie dna miednicy

Coraz częściej spotykana jest również fizjoterapia uroginekologiczna. Do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna zgłosić się każda kobieta, która dba o swoje mięśnie dna miednicy. Dzięki zleconym przez fizjoterapeutę ćwiczeniom można poprawić sprawność mięśni układu płciowo-moczowego i tym samym zapobiec przykrym dolegliwościom takim jak nietrzymanie moczu. Rehabilitacja uroginekologiczna polecana jest zwłaszcza kobietom planującym ciąże i po porodach (zarówno siłami natury, jak i po cesarskim cięciu). Fizjoterapia uroginekologiczna przygotowuje kobietę do porodu, a po urodzeniu pomaga w pozbyciu się dolegliwości związanych z nacięciem krocza, czy rozejściem kresy białej.

Jak już wspomnieliśmy, celem rehabilitacji jest nie tylko poprawa zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Typem rehabilitacji, który może pomóc osobom, które borykają się z nadmiernym stresem, kłopotami z koncentracją czy nadpobudliwością jest terapia czaszkowo-krzyżowa. To terapia manualna oparta na anatomii i fizjologii. Stosuje się ją w celu normalizacji przepływu płynu mózgowego w ciele człowieka. Ze szczegółami terapii czaszkowo-krzyżowej oraz innych typów rehabilitacji, mogą Państwo zapoznać się na naszej stronie internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj