Prowadzenie restauracji to odpowiedzialne zajęcie. Zarządzanie wymaga tego, aby zadbać dosłownie o każdy szczegół. Nie może być mowy o sytuacji, w której właściciel nie ma bezpośredniej lub pośredniej – poprzez oddelegowanego pracownika – kontroli nad procesami przebiegającymi w lokalu. Konkurencja w tej branży jest coraz większa, podobnie jak wymagania gości. Aby nie przejmować się o przyszłość własnej restauracji, warto pamiętać o pewnych kwestiach. Jakich?

Kwestie formalne

Najważniejsze przy prowadzeniu restauracji jest to, aby zadbać o dobrą organizację. Chodzi o to, żeby jeszcze na samym początku dopilnować formalności takich jak chociażby:

  • pozwolenia na prowadzenie działalności,
  • umowy z dostawcami jedzenia i napojów,
  • koncesja na alkohol.

Nie mniej istotne są bieżące obowiązki związane z prowadzeniem lokalu. Należy pamiętać o tym, aby wszystkie rachunki opłacać na czas. Nawet jeden dzień opóźnienia może skutkować tym, że opłaty będą wyższe lub że dostawca zerwie umowę. Nie każdy restaurator ma czas lub chęci na tego rodzaju formalności, dlatego można do tego zatrudnić profesjonalnego menedżera, który się tym zajmie.

Kolejną kwestia formalną związana z zarządzaniem restauracją jest kontrolowanie na bieżąco stanów magazynowych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której zabrakłoby składników, czy napojów, tym bardziej, kiedy w lokalu serwowane są dania standardowo umieszczone w menu.

Ważną kwestią jest pilnowanie odpowiedniego poziomu higieny w lokalu. Dla wielu właścicieli jest to oczywiste, aczkolwiek nie brakuje również takich restauracji, które te kwestie bagatelizują. To, jak prezentuje się czystość w lokalu, jest jedną z pierwszych rzeczy na którą zwraca klient. Niezależnie jaki rodzaj kuchni jest serwowany w obiekcie gastronomicznym, musi być w nim schludnie, wystrój musi być spójny i dobrze zorganizowane.

Wyposażenie restauracji

Formalności prawne i organizacyjne przy prowadzeniu restauracji to jedno, natomiast bardzo ważne są również kwestie związane z odpowiednim wyposażeniem restauracji. Chodzi tutaj głównie o kwestie związane z zastawą i wyposażenie kuchni.

Szkło i naczynia w restauracji

Właściciel lokalu musi pamiętać o tym, żeby posiadać wysokiej jakości zastawę stołową. Jeśli oferta restauracji poszerzona jest o bar to także szkło znajdujące się za ladą powinno dobrze się prezentować. Wpłynie to korzystnie na estetykę danego lokalu.

Wyposażenie kuchni

Istotne jest to, jakie wyposażenie gastronomiczne znajdzie się w restauracji. Piece, kuchenki gazowe, ekspresy, naczynia kuchenne, zastawy bufetowe, profesjonalne zmywarki gastronomiczne – tak mniej więcej można przedstawić kategorie przedmiotów w restauracyjnej kuchni. Sprawne piece i urządzenia do obróbki termicznej to nie tylko pyszne dania, ale też zadowoleni pracownicy. Podobnie sprawa wygląda z urządzeniami przeznaczonymi do mycia naczyń. Odpowiednio dobrane i sprawne zmywarki gastronomiczne, zapewnią wymyte i higienicznie czyste elementy zastawy stołowej. Ta z kolei będzie dobrze odebrana przez gości lokalu. Wydajne i odporne na uszkodzenia zmywarki przemysłowe wpłyną w taki sposób pośrednio na korzystny odbiór lokalu. Warto zdecydować się na zakup markowego sprzętu, który bez problemu wyczyści naczynia, tace, sztućce, czy garnki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj