OC, czyli odpowiedzialność cywilna, to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które jest obowiązkowe. Dotyczy ono posiadaczy pojazdów, bez względu czy są to samochody osobowe, ciężarowe czy motorowery.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC zawierane jest pomiędzy właścicielem pojazdu, a firmą ubezpieczeniową. Na mocy zawartej umowy, ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za szkody komunikacyjne, jakie wyrządzone zostały w wyniku zdarzeń drogowych. Od tej zasady istnieją jednak odstępstwa, a dokładniej, chodzi o sytuacje, w których sprawca wypadku lub kolizji doprowadził do zagrożenia będąc np. pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Ubezpieczenie OC, które posiadamy gwarantuje zwrot kosztów naprawy innemu kierowcy w sytuacji, gdy to my jesteśmy sprawcą kolizji. Jednak wówczas my nie możemy liczyć na taką pomoc, a koszt naprawy własnego auta spoczywał będzie na naszych barkach.

Ubezpieczenie AC

AC, to skrót od nazwy Autocasco. Jest to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, jakie można wykupić dla pojazdu mechanicznego, które gwarantuje pomoc ubezpieczyciela w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych. Głównym założeniem w ochronie zapewnionej w ramach AC jest objęcie ubezpieczeniem nie tylko samego pojazdu, lecz całego jego wyposażenia. Standardowo ochrona obejmuje zniszczenie, utratę, kradzież oraz uszkodzenie.

AC czy warto za nie płacić?

Skoro AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, wiele osób zastanawia się czy w ogóle ma sens jego wykupywanie. Zdania wśród kierowców są podzielone. Są tacy, którzy twierdzą, że to strata pieniędzy, ale są i tacy, którzy wykupują je regularnie tak, jak OC. Kogo zatem słuchać? Przede wszystkim, jeśli chcemy wykupić ubezpieczenie warto porównać oferty, zwracając szczególną uwagę na zakres świadczonej ochrony. Ubezpieczenia samochodów Avivy umożliwiają dopasowanie ubezpieczenia indywidualnie. Posiadacz samochodu może wykupić samo OC, ale może także zdecydować się na pakiet OC/AC, co jest ofertą korzystną i interesującą, szczególnie, że zakres ubezpieczenia można często rozszerzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj