Ciągnik rolniczy to maszyna niezbędna w dosłownie każdym gospodarstwie rolnym. Nie sposób wręcz wyobrazić sobie, jak w dzisiejszych czasach mogłaby wyglądać produkcja plonów czy hodowla zwierząt bez tego tych sprzętów. Wszystkie ciągniki łączy fakt, że są uniwersalne – po podłączeniu do nich odpowiednich urządzeń możemy wykonać niemal każdą pracą w obrębie gospodarstwa. Jednym z takich urządzeń jest ładowacz czołowy.

Czym jest ładowacz czołowy?

Ładowacz czołowy to element, który montuje się do ramy ciągnika z przodu maszyny. Jak nietrudno się domyślić – służy on do załadunku lub wyładunku różnego rodzaju materiałów, takich jak nawozy (np. obornik), plony, pasze oraz inne produkty niezbędne do normalnego, codziennego funkcjonowania gospodarstwa, a także przy okazjonalnie wykonywanych pracach (takich jak prace budowlane, remonty i inne). Ładowacz ma formę ramienia zbudowanego z kilku segmentów, z których każdy porusza się dzięki niezależnym siłownikom hydraulicznym. Charakterystyczną cechą ładowaczy jest to, że można do nich podłączyć różnego rodzaju chwytaki, w zależności od rodzaju towaru, który ma zostać załadowany lub rozładowany – np. chwytak do kłód, czerpak do materiałów sypkich czy widły do palet. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie wysokiej elastyczności pracy ciągnika – wystarczy zmienić chwytak, by ładowacz mógł być wykorzystany w innym zadaniu, nie ma konieczności wymiany całego ładowacza. Wysokiej klasy ciągniki z ładowaczem znajdziemy w ofercie marki Farmtrac.

Dlaczego warto posiadać ładowacz?

Szerokość zastosowań ładowacza czołowego to główna przyczyna, dla której warto posiadać takich sprzęt na wyposażeniu gospodarstwa. Z jednej strony pozwala on znacznie ułatwić wykonywanie szeregu prac w obejściu – prac, które w przeciwnym wypadku musiałaby być wykonywane ręcznie, co wymaga dużego nakładu energii, czasu i pieniędzy. Z drugiej jest on doskonałą alternatywą dla urządzeń takich jak wózki widłowe, które choć bardziej wydajne, są wyspecjalizowanymi – i przez to kosztownymi – maszynami, przeznaczonymi do wykonywania tylko jednego typu pracy. Nabywając ładowacz powiększamy zakres możliwości naszego ciągnika, oszczędzając przy tym pieniądze.

Jak wybrać ładowacz?

Przy wyborze ładowacza czołowego powinniśmy wziąć pod uwagę jego parametry techniczne. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na udźwig, który w znacznej mierze decyduje o użyteczności ładowacza. Pamiętajmy przy tym, że udźwig powinien być adekwatny do możliwości naszego ciągnika – małe pojazdy nie poradzą sobie z ciężarem kilku ton, dlatego zakup ładowacza o takiej nośności nie jest dobrym pomysłem. Drugim ważnym parametrem ładowacza jest ilość posiadanych przez niego segmentów. Najprostsze urządzenie zbudowane są z pojedynczego segmentu, który może poruszać się w górę i w dół. Bardziej skomplikowane ładowacze zapewniają większą swobodę ruchu, ale są też droższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj