Sprawny układ hamulcowy to gwarancja bezpieczeństwa na drodze, zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych. Czytaj dalej i dowiedz się, jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Trwałość klocków hamulcowych zależy od jakości materiału ciernego, stanu tarczy hamulcowej i sposobu jazdy. Szacuje się, że najlepsze klocki wytrzymują nawet do 70 tysięcy kilometrów przebiegu, podczas gdy najtańsze maksymalnie 30 tysięcy kilometrów. Wymień je, kiedy zauważysz spadek skuteczności hamowania. Mechaniczne lub elektroniczne czujniki ostrzegą Cię o zużyciu warstwy ciernej.

Co jest potrzebne do wymiany klocków hamulcowych?

Do samodzielnej wymiany klocków hamulcowych będzie Ci potrzebny zestaw nowych okładzin ciernych dopasowanych do Twojego samochodu. Dobierz je do konkretnego modelu, rocznika i wersji pojazdu. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na jakościowe klocki hamulcowe, takie jak np. dostępne w specjalistycznym e-sklepie dystrybuującym części i akcesoria samochodowe Leqar, przedłużysz życie tarczy hamulcowej. Ponadto zaopatrz się w smar miedziowy, klucze, lewarek, ściągacz i szczotkę drucianą.

Jak wymienić klocki hamulcowe krok po kroku

Przede wszystkim zabezpiecz pojazd przed stoczeniem się. Podłóż pod koła kliny lub drewniane klocki.

Krok pierwszy – podnieś pojazd

Zluzuj śruby koła i podnieś pojazd za pomocą lewarka. Podstaw kobyłkę, aby mieć pewność, że samochód nie spadnie. Następnie zdejmij koło.

Krok drugi – zdejmij zacisk

Odkręć zacisk hamulcowy, używając klucza płaskiego lub nasadowego. Jeśli śruby są zabezpieczone, użyj uniwersalnego płynu penetracyjnego. Zacisk połóż w stabilnym miejscu. Pamiętaj o tym, żeby nie wieszać go na przewodzie hamulcowym.

Krok trzeci – skontroluj stan pojazdu

Korzystając z okazji, skontroluj stan elastycznych przewodów i tłoczków hamulcowych. Nie zapomnij posmarować prowadnic smarem miedziowym i oczyścić gniazda zacisków za pomocą drucianej szczotki. Możesz je także dodatkowo odtłuścić i pomalować, aby je zabezpieczyć przed rdzą.

Krok czwarty – zamontuj nowe klocki hamulcowe

Wsuń tłoczek w zacisk i wyjmij stare klocki hamulcowe. Umieść nowe w zaciskach. Pamiętaj o zamontowaniu czujników, które będą mierzyć ich grubość. Zamontuj zacisk, przykręć śruby mocujące, koła i opuść samochód.

Krok piąty – zadbaj o właściwe ułożenie klocków

Kiedy postawisz samochód na czterech kołach, kilkukrotnie wciśnij pedał hamulca, aż nie poczujesz, że robi się twardy. Dzięki temu poprawnie dosuniesz tłoczek do klocków. Pamiętaj także, żeby nie hamować ostro przez pierwsze kilometry jazdy, aby klocki hamulcowe mogły się ułożyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj