Chcecie poprawić wygląd elewacji swojego domu? Podpowiadamy jak odmienić wygląd domu dzięki elementom sztukaterii.

Elewacja budynku ma ogromny wpływ na jego walory estetyczne, dlatego należy dobrze przemyśleć to, w jaki sposób przyozdobimy swój dom od zewnątrz. Do łask ponownie wróciła sztukateria elewacyjna, która może być w wydaniu zarówno tradycyjnym, jak i klasycznym. Do jej produkcji sięga się po różnego typu materiały, na co zawsze trzeba zwracać uwagę, bo wpłynie to na walory użytkowe i estetyczne sztukaterii.

Sztukateria elewacyjna – czy warto się na nią zdecydować?

Sztukateria elewacyjna ceniona jest za swoje walory estetyczne i trwałość. Przyozdobiony nią budynek wygląda bardzo atrakcyjnie, podnosi się jego wartość. Do jej produkcji sięga się po różnego typu materiały, co trzeba mieć zawsze na uwadze ze względu na szereg niekorzystnych czynników zewnętrznych. Sztukateria elewacyjna powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie promieniowania słonecznego, opadów atmosferycznych, wysokiej temperatury, mrozu, gradobicia. Po profile elewacyjne sięga się nie tylko w celach dekoracyjnych, ale wykorzystuje się je także do zakamuflowania pewnych niedoskonałości. Kolejnym powodem będzie zabezpieczenie elewacji, gdyż sztukateria staje się dodatkowym elementem ochronnym. Bardzo destruktywnie działa na elewację woda, przez którą może chronić ją właśnie odpowiednio zamontowana sztukateria zewnętrzna.

Na jaką sztukaterię się zdecydować?

Sztukateria elewacyjna może być z poliuretanu, czyli materiału niezwykle trwałego i lekkiego. Dzięki niemu możliwe staje się stworzenie wyrazistych motywów, odtworzenie detali. Najbardziej naturalnie wygląda sztukateria elewacyjna gipsowa, zapewniająca najlepsze efekty wizualne. Najczęściej wykonywa jest na zamówienie, zgodnie z indywidualnym projektem inwestora. Wymaga ona fachowego montażu, a jej zakup wiąże się z niemałymi kosztami. Zdecydowanie tańsza jest sztukateria styropianowa, odznaczająca się duża lekkością i dająca ogromne możliwości aranżacyjne. Można ją pomalować na dowolny kolor, idealnie dopasować do elewacji budynku. Warto zaznaczyć, że w przypadku sztukaterii styropianowej nie jesteśmy w stanie uzyskać tak ostrych i równych krawędzi jak przy tej wykonanej z gipsu. Ponadto styropian jest zdecydowanie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne, czyli mniej trwały. Mamy jeszcze do wyboru sztukaterię drewnianą – zarówno w wydaniu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Ten naturalny surowiec musi zostać jednak odpowiednio zabezpieczony przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, aby nie utracił szybko swojego pierwotnego piękna i walorów użytkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj