Górskie wędrówki w zimowych warunkach wymagają wyspecjalizowanego sprzętu. Jednym z nich są kije skiturowe. Jak wybrać kije, by wędrówka była przyjemna i bezpieczna?

Kije skiturowe – zastosowania

Kije skiturowe to wyposażenie niezbędne do poruszania się po stromych, ośnieżonych stokach. W połączeniu z nartami, stanowią idealny sprzęt do pokonywania największych nawet przewyższeń w trudnych, zimowych warunkach. Kijki narciarskie mają za zadanie ułatwienie wspinaczki, wsparcie zarówno podczas wchodzenia w górę stoku, jak i podczas zjazdu w dół.

Kijki skiturowe – jak są zbudowane?

Kije skiturowe w zamierzeniu powinny być maksymalnie lekkie i łatwe do składania i rozkładania. Bardzo istotnym elementem ich budowy jest przedłużony uchwyt, który umożliwia wygodny chwyt kijka. Priorytetem w przypadku kijków jest ich wytrzymałość, gdyż nierzadko używane są one w nieprzewidywalnym terenie. Wiele modeli kijów skiturowych posiada specjalne, wymienne talerzyki, których głównym zadaniem jest ułatwienie poruszania się po świeżym śniegu.

Kije skturowe – jak wybrać?

Wybierając kije skiturowe, pod uwagę należy wziąć wiele czynników.

Najlepsze kije posiadają uchwyty z pianki, gwarantującej wygodny chwyt, a jednocześnie wysoką odporność na niską temperaturę. Bardzo ważnym elementem jest także system blokowania. Zazwyczaj mamy d czynienia z blokadą zewnętrzną, którą bez problemu można obsłużyć w rękawiczkach. Kije różnią się od siebie ilością segmentów. Najpopularniejsze są kije dwuczęściowe lub trzyczęściowe, choć można spotkać także kijki jednosegmentowe. Kije dwusegmentowe są bardzo wytrzymałe i łatwe do rozłożenia, natomiast kije trzysegmentowe można z łatwością przypiąć do plecaka. Znaczenie ma także długość kijów. Optymalna długość kijka powinna być dobierana indywidualnie, w zależności od wzrostu. Kije składane umożliwiają szybkie złożenie kijów i łatwe przenoszenie ich w plecaku, co z pewnością jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Kije wykonane są z wyjątkowo trwałych materiałów, co zapewnia im wytrzymałość nawet w najtrudniejszych warunkach.

Co oprócz kijków?

Aby wybrać się na prawdziwą zimową eskapadę, warto wyposażyć się także w rękawice sportowe, które są wygodne, a jednocześnie zapewniają odpowiedni komfort termiczny. Zanim wybierzesz się na stok w prawdziwie wymagających warunkach, konieczne będzie odpowiednie, fizyczne przygotowanie. Z pewnością przyda się więc wygodny strój sportowy, np. boardshort Quiksilver, zapewniający komfortowy trening i odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeżeli dopiero kompletujesz swoją skiturową wyprawkę, wybierz odpowiednie narty skiturowe oraz buty skiturowe, które razem z kijkami tworzą złożoną całość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj