Chyba nie ma osoby, która by nie chciała, aby silnik w jego pojeździe pracował bez zarzutu. Jednak awarie zdarzają się bardzo często i nawet najlepszy mechanizm nie zagwarantuje nam dożywotniego działania. Po czym poznać, że mamy do czynienia z awarią silnika? Czym się objawiają tego typu usterki?

Co może prowadzić do awarii silnika?

Do awarii silnika w naszym pojeździe może doprowadzić wiele różnych czynników. Niestety praktyka pokazuje, że w kilku przypadkach, to my ponosimy winę za usterki. Wystarczy, że zaniedbamy silnik, zapomnimy o regularnych przeglądach, wymianie oleju, czy zbagatelizujemy niewielkie awarie, a już możemy doprowadzić do poważniejszych usterek.

Oczywiście zdarzają się też całkowicie nieprzewidywalne usterki, które są spowodowane zmianą warunków pracy, czy niewykrytych wcześniej problemów. Do awarii silnika może dojść również przez wadliwe materiały, czy po prostu wady techniczno-konstrukcyjne.

Po czym poznać awarię silnika?

Grożąca nam awaria silnika może objawiać się na wiele różnych sposobów. W przypadku dużego zużycia mechanizmu najczęściej pojawia się nierównomierna praca pod obciążeniem, dużymi drganiami silnika podczas jazdy, jak również nierówną pracą na wolnych obrotach. Części, które już się zużyły, mają o wiele mniejszą moc, a także zużywają więcej paliwa.

Dlatego, jeśli zauważymy, że po pokonaniu takiego samego dystansu, zużycie paliwa znacznie wzrosło, to również możemy wnioskować, że dzieje się coś złego. Coraz niższy stan oleju na bagnecie, zapalająca się kontrolka poziomu lub jego ciśnienia, a także dymienie z rury wydechowej także może świadczyć o usterkach.

Co robić w przypadku awarii?

Z pewnością nie zabraknie osób, które będą próbowały napraw we własny zakresie i jest to zrozumiałe, ponieważ pod względem ekonomicznych zawsze wychodzi najtaniej. Jednak samodzielne remonty Cummins sprawdzają się tylko wtedy, gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą, umiejętnościami, czy doświadczeniem.

Bez tego trudno mówić o dobrych efektach z naprawy. W wielu przypadkach możemy doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Dlatego, jeśli dojdzie już do awarii silnika, a my nie będziemy wiedzieli, jak sobie poradzić z usterką, to nie pozostaje nam nic innego, jak zgłosić się do fachowców.

Z ich znalezieniem nie będzie żadnych trudności, ponieważ na rynku działa firma, która zajmuje się naprawą silników. Tym samym jeśli będą mogli go naprawić, to możemy być pewni, że się tego podejmą.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy GK – Diesel Service.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj