Światową stolicą wina jest bezsprzecznie Francja. To właśnie w Paryżu nad Sekwaną powstają najbardziej rozpoznawalne na świecie marki wina i to tutaj powstały najważniejsze dla przemysłu winiarskiego szczepy winogron. Kraj ten posiada także znakomite warunki klimatyczne do uprawy winorośli, co przekłada się na równie znakomitą jakość wina. Francja nie jest oczywiście jedyna. Wielkie tradycje winiarskie posiadają także Włochy i państwa Półwyspu Iberyjskiego.
Cały obszar Morza Śródziemnego to wielkie królestwo wina. Obecnie też bakcyl winiarski rozpowszechnia się na świat, a właściwie można powiedzieć, że jest już na etapie ugruntowywania swojej pozycji. Coraz częściej możemy cieszyć się winami kalifornijskimi, produktami z Ameryki Południowej czy z RPA. W tym natłoku często zapominamy, że wiele znakomitego wina powstaje także na wschód od krajów, z którymi wino kojarzymy. Jednym z takich miejsc, gdzie wina są naprawdę interesujące i do tego bardzo tanie, jest Mołdawia. Przykładem świetnego mołdawskiego wina jest Kagor.
Wina cerkiewne
Kagor wino to marka, która jest bardzo znana w Europie Wschodniej, chociaż paradoksalnie za niedługo może zniknąć. Są to bowiem wina wytwarzane w sposób bardzo podobny do win, jakie znajdziemy we francuskiej prowincji Cahors. Podobieństwo nie jest oczywiście przypadkowe. Historia Kagor wino sięga bowiem czasów cara Piotra I, który upodobał sobie właśnie ten rodzaj francuskiego wina, a że Rewolucja Francuska mocno uderzyła w przemysł winiarski, konieczne stało się produkowanie wina na terenie Imperium. Wino to bardzo szybko się spopularyzowało na terenie całego regionu i w swojej liturgii zaczęła je wykorzystywać cerkiew. Problemy z nazewnictwem sprawiają, że już teraz często wino to określa się mianem wina paschalnego.
Czarne i mocne
Dlaczego wino Kagor stało się taki popularne? Jest to zabójczo słodkie, ciężkie i mocne wino, o charakterystycznej ciemnej barwie. Czasami mówi się o nim wręcz, że jest to wino czarne. Nie psuje się i można je bardzo długo przechowywać. Za jego stolicę uchodzi Mołdawia, ale produkowane jest w całym regionie, co ma znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to wino wzmacniane, więc należy spodziewać się jego mocy w przedziale 15%-25%. Po drugie, zazwyczaj oparte jest o szczep cabernet sauvignon, ale zawsze pojawia się w nim dużo dodatków. Te dodatki to najczęściej regionalizmy, zwykle obejmujące mało znane szczepy winorośli. Dzięki temu można poznać smaki nietypowe, które zazwyczaj w innych winach się nie pojawiają.