Różnego rodzaju prace budowlane wymagają zastosowanie rozmaitego sprzętu budowlanego. Często jest to sprzęt ciężki, powodujący silne wibracje. Podczas prac rozbiórkowych, głębokich wykopów, demontażu, czy palowania budowli konieczne są działania, podczas których silne drgania są odczuwalne nie tylko na terenie placu budowy, ale też na sąsiednich posesjach. To właśnie z tego powodu pomiar drgań jest niezwykle istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz budynków przyległych, jest to też w interesach inwestora, które może ustrzec przed niespodziewanymi wydatkami w postaci wysokich odszkodowań.

Monitoring drgań – na czym polega?

Specjalistyczny pomiar drgań polega na regularnej kontroli poziomu drgań za pomocą specjalnych czujników. Aby rozpocząć pomiary, należy przykręcić czujniki do elementów nośnych monitorowanego budynku, w jak najmniejszej odległości od źródła drgań. Czujnik będzie monitorował częstotliwość, a także prędkość wibracji, w trzech prostopadłych do siebie kierunkach – pionowo, równolegle do osi obiektu i prostopadle do osi ściany. Kiedy czujniki stwierdzą, że poziom drgań przekracza dopuszczalne normy, wysyłana jest informacja w czasie rzeczywistym do urządzenia mobilnego. Informacja ta może być wskazaniem do przerwania prac budowlanych lub zmiany techniki prac. To bardzo ważne, aby przekroczenie norm nie było bagatelizowane, a osoby odpowiedzialne za realizację robót budowlanych podjęły rozsądne i odpowiedzialne decyzje, ponieważ od nich może zależeć bezpieczeństwo ludzi oraz budynków.

Kto może wykonać pomiar drgań?

Monitoring drgań najlepiej zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się pomiarem drgań podczas prac budowlanych. Firma posiadająca specjalistyczny, precyzyjny sprzęt pomiarowy, zagwarantuje, że prowadzone pomiary są wiarygodne i pozwolą skutecznie zabezpieczyć teren budowy i teren w bezpośrednim sąsiedztwie, przed konsekwencjami spowodowanymi zbyt silnymi wibracjami. Niekontrolowane drgania mogą bowiem doprowadzić nawet do zawalenia sąsiednich konstrukcji, a także narażają osoby przebywające w budynkach na utratę zdrowia, a nawet życia. Firmy zajmujące się monitoringiem drgań najczęściej oferują takie usługi jak pomiar drgań przenoszonych przez grunt na obiekt, określenie wartości drgań sejsmicznych w miejscach potencjalnych inwestycji, prognozowanie, a także ocena stopnia uszkodzeń spowodowanych przez drgania, ocenę wpływu drgań podczas prac budowlanych na grunty i konstrukcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj