Nie ulega wątpliwości, że pozycja menadżera restauracji działa na wyobraźnię wielu osób żywo zainteresowanych związaniem swojego życia z szeroko pojętą branżą gastronomiczną.
Z jednej strony kuszą bowiem zarobki, które to wahają się od trzech do nawet ośmiu tysięcy złotych miesięcznie, natomiast z drugiej – możliwość stałego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz kompetencji. W dniu dzisiejszym pragniemy jednak przyjrzeć się drugiej stronie medalu i odpowiedzieć na pytanie o wiedzę, jaką powinien wykazać się aplikant, aby otworzyć sobie drogę do pracy na pozycji menadżerskiej.
Jednym z kluczowych wymogów, jaki przed osobą starającą się o opisywane stanowisko stawiają osoby zajmujące się nadzorowaniem procesu rekrutacyjnego jest odpowiednie wykształcenie. Większość pracodawców wymaga bowiem, aby aplikant posiadał choćby podstawową wiedzę z zakresu zarządzania personelem, organizacji pracy, przygotowywania lokalu na określone wydarzenia, czy w końcu nadzorowaniem zamówień. W tym celu oczekuje się, by kandydat legitymował się wyższym wykształceniem gastronomicznym, a więc co najmniej tytułem licencjata lub magistra w nadmienionej dziedzinie lub miał odbyty kurs managera gastronomii. Poza tym na jego korzyść bezsprzecznie przemawiać będzie wcześniejsze doświadczenie zdobyte w lokalu o podobnej specyfice, a więc w barze, pubie, kafejce, czy innej restauracji. Mimo, że nie jest to warunek konieczny, to jednak wiadomym jest, iż pracodawca łaskawszym okiem spojrzy na osobę, która jest już zaznajomiona z branżą i której nie trzeba wszystkich niuansów prowadzonej działalności gospodarczej uczyć niemalże od podstaw.
Niewątpliwym atutem osoby aplikującej na stanowisko będzie także posiadanie certyfikatów poświadczających ukończone szkolenia czy też odbyte kursy ściśle powiązane z pozycją jaką zamierza on zajmować w lokalu. Szczególnie istotne będą tu dyplomy poświadczające udział w sesjach treningowych zorientowaną na umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi, obsługi klienta, nadzorowania łańcucha dostaw, kontrolowania zapasów magazynowych, czy w końcu – szeroko pojętego savoir vivre. Są to bowiem dziedziny, w których manager restauracji z choćby kilkumiesięcznym stażem powinien wykazywać się ponadprzeciętną wiedzą oraz godnymi pochwały umiejętnościami.
Można by stwierdzić, że wymogi stawiane przez pracodawców z branży gastronomicznej oraz zespoły ds. rekrutacji są dosyć wyśrubowane, jednakże jeżeli choć czasem zdecydujemy się wstąpić do renomowanej restauracji, z całą pewnością przyznamy, że czynnik ludzki jest niejednokrotnie o wiele ważniejszy od wystroju lokalu, a niekiedy nawet oferty dostępnych przysmaków. Nic bowiem nie czyni posiłku przyjemniejszym niż uśmiechnięty kelner, pomocny barman, czy właśnie manager, który dogląda klientów, ochoczo odpowiada na ich pytania oraz udziela ewentualnych wskazówek. Takie właśnie wydawałoby się niewielkie smaczki mogą na dłuższą metę przesądzić o sukcesie lub też porażce punktu gastronomicznego na lokalnym rynku. Na koniec warto dodać, że sama branża jest niezwykle ciekawa i różnorodna, więc jeżeli dysponujemy odpowiednimi kwalifikacjami, jak najbardziej powinniśmy spróbować w niej swoich sił!