Jaką technologię izolacji wybrać? Zobacz porównanie

Zwolennicy poszczególnych izolatorów skupiają się na zaletach własnego produktu i słabych stronach alternatywnych rozwiązań.

Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym metodom: piance poliuretanowej oraz wełnie mineralnej. Porównanie powyższych rozpocznijmy tradycyjnie od ceny:

  1. Porównując oferty rynkowe średni koszt ocieplenia na m2 to w przypadku wełny mineralnej 70-80 PLN, pianki PUR otwartokomurkowej 45-65 PLN, a zamkniętokomurkowej 140-150 PLN. Wyceny zawierają robociznę, której w przypadku izolacji pianką nie unikniemy – w odróżnieniu do wełny (koszt materiału 20-35 PLN za m2).
  2. Parametry termoizolacyjne obu substancji przemawiają na korzyść PUR. Należy jednak pamiętać, by do wykonana izolacji wybrać firmę z odpowiednim doświadczeniem, ponieważ sposób aplikacji znacznie wpływa na efektywność ociepleń poliuretanowych.


    źródło: http://izolacjapianka.pl

    Aplikowana piana powiększa swoją objętość nawet 150 krotnie zaledwie w ciągu 3 sekund, idealnie wypełnia każdą szczelinę konstrukcji. Przykleja się do każdej powierzchni tworząc jednorodną powłokę, dzięki czemu nie dopuszcza do powstania mostków termicznych. Taki poziom szczelności nie jest do osiągnięcia w przypadku wełny mineralnej – zaledwie 1mm prześwit między pasami wełny zmniejsza wskaźniki izolacyjne budynku nawet pięciokrotnie (*Pomiar:Institut für Bauphysik, Stuttgart. Źródło: DBZ 12/89, strona 1639f ).

  3. Wpływ na konstrukcję budynku oraz sama żywotność instalacji również wypada na korzyść pianki PUR. Wełna mineralna to nawet do 150kg/m3 przy jedynie 9-13kg/m3 izolacji poliuretanowej. Wspomniana wcześniej niedoskonałość montażu wełny z biegiem lat może skutkować jej osuwaniem, wynika to również z jej naturalnych właściwości które nie pozwalają na zachowanie swych pierwotnych wymiarów. Natryskiwana piana nie zmienia swojego położenia przez lata, jak również wraz z upływem czasu nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych.
  4. Kolejnymi z czynników, które należy wziąć pod uwagę jest kwestia absorpcji wilgoci oraz przepustowość powietrza obu substancji. Pianka PUR przepuszcza wilgoć – suche środowisko uniemożliwia rozwój szkodliwych grzybów i bakterii. Wełna gromadzi wilgoć i nigdy nie wysycha. Istotną właściwością pianki jest jej paropszepuszczalność, dzięki swojej strukturze kontroluje przepływ powietrza ( nie wypuszcza ciepłego i nie wpuszcza zimnego). Przewiewność wełny skutkuje obniżeniem parametrów termoizolacyjnych w przypadku wiatrów.
  5. Zastosowanie pianki PUR możemy wskazać jako bardziej ekologiczne rozwiązanie. Do jej produkcji wykorzystywane są zużyte opakowania PET z dodatkiem olei kukurydzanych oraz sojowych. Nie zagraża zdrowiu oraz nie zawiera formaldehydów przez co jest często rekomendowana do izolacji żłobków i przedszkoli. Produkcja wełny oparta jest na obróbce termicznej żywic fenolowo-formaldechydowych, której towarzyszy wydzielanie się szkodliwych substancji chemicznych.

Podsumowanie

Podejmując decyzję pamiętaj, że jest to decyzja na lata. Skuteczność wybranej technologii bezpośrednio przełoży się na ponoszone koszty w sezonie grzewczym, jak również koszty klimatyzacji latem. Pozorna oszczędność podczas instalacji może odbić się czkawką w trakcie wieloletniego użytkowania. Pomijając kwestie ekologii, jakość wybranej izolacji przełoży się na komfort mieszkania dlatego warto porównać oferty dostępne na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj