W branży chemicznej są takie kleje, z którymi styczność miał praktycznie każdy z nas. Popularne kleje cyjanoakrylowe kupić możemy w postaci chociażby „super glue” w niemal każdym sklepie, a ich bardziej przemysłowe odpowiedniki stosowane są bardzo często do łączenia różnorodnych powierzchni. Są one wysoce wydajne, odporne na wilgoć, a także bardzo estetyczne – zwykle są bezbarwne. Nie musimy rozgrzewać powierzchni, ani mieszać kleju. Prosta i szybka aplikacja jest skuteczna również w temperaturze pokojowej.
Kleje cyjanoakrylowe – zalety
Niewątpliwie kleje cyjanoakrylowe posiadają bardzo wiele zalet, przez co są dla wielu fachowców nadal ulubionymi spoiwami przy niektórych rodzajach prac. Są bardzo szybko wiążące, a także bezbarwne. To często jak w przypadku popularnej „kropelki” zaledwie kilka sekund od aplikacji do związania ze sobą w mocny sposób dwóch powierzchni. Dodatkowo atutem jest możliwość łączenia bardzo wielu rodzajów materiałów. Klejem tego rodzaju bez problemu połączymy gumę, metal, drewno, tworzywa sztuczne, a także szkło, ceramikę, skórę, a także papier i tekturę.
Wady klejów cyjanoakrylowych
Oczywiście jak każdy produkt, również te kleje nie są pozbawione wad. To przede wszystkim w ich wypadku zdaniem wielu zbyt ostry zapach, a także ryzyko poważnego podrażnienia błon śluzowych czy też naszych oczu. Warto również kupując taki właśnie klej zakupić od razu specjalny rozpuszczalnik do niego. Unikniemy wtedy wszelakich problemów z usunięciem go chociażby z dłoni, gdy dojdzie do zabrudzenia.
Klej idealny dla domu?
Kleje cyjanoakrylowe znajdują niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle, ale znane są doskonale właśnie z domowych zastosowań. Szybkie łączenie wielu rodzajów powierzchni, bardzo mocna spoina i duża estetyka – to najważniejsze zalety tego właśnie kleju. To czyni go doskonałą propozycją do domowych zastosowań, a także używania w przydomowym warsztacie. Oczywiście nie będzie idealny do wszystkiego, ale jako klej uniwersalny, który zawsze warto mieć pod ręką sprawdzi się znakomicie.