Wewnętrzny przewód komina wielowarstwowego wystawiony jest na bezpośrednie oddziaływanie gorących spalin o składzie warunkowanym rodzajem spalanego opału. Komin musi być więc odporny nie tylko na skrajnie wysokie temperatury, ale też na korozję chemiczną. Jak można się domyślić, kwasoodporne rury kominowe przeznaczone są do systemów grzewczych, które emitują spaliny o wysokiej zawartości związków kwasowych.

Wkład kominowy z kwasówki – kiedy jest potrzebny?

Kominy dla systemów centralnego ogrzewania dzieli się na dymowe i spalinowe. Te pierwsze służą do odprowadzania spalin z palenisk zasilanych paliwami stałymi – bogatych w pyły, sadzę i parę wodną. Kominów spalinowych używa się w instalacjach grzewczych z kotłami na paliwa płynne oraz gazowe; spaliny pochodzące z takich systemów centralnego ogrzewania charakteryzują się wysoką zawartością tlenków siarki, węgla oraz azotu. W reakcji z wilgocią wymienione związki tworzą na powierzchniach osady o wysokim potencjale korozyjnym. Aby uniknąć niszczenia wkładu kominowego, w takich zastosowaniach zazwyczaj używa się kwasoodpornych rur kominowych.

Właściwości kwasowych rur kominowych

Kominy spalinowe najczęściej wykonuje się z rur kwasoodpornych ze stali gatunku 1.4404. Jednościenne kominy z kwasówki nadają się do pracy w podciśnieniu i są odporne na działanie kwaśnego kondensatu, który powstaje podczas spalania oleju opałowego i gazu. Charakteryzują się bardzo wysoką odpornością korozyjną i na wysokie temperatury pracy ciągłej, a także na ewentualne pożary sadzy. W przypadku niekontrolowanego wybuchu ognia w systemie odprowadzania spalin wkład ze stali kwasoodpornej chroni zewnętrzną część komina przed płomieniami przez długi czas. Jak mówi ekspert firmy TanieKominy.pl:

– „Naszym klientom proponujemy okrągłe kominy kwasoodporne w szerokim zakresie średnic. Rury kwasowe wykonane są z blach o grubości od 0,8 do 1,0 mm. Wnętrza rur są idealne gładkie, co skutecznie zapobiega gromadzeniu się osadów i przez to zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Nawet jeśli doszłoby do mało prawdopodobnego pożaru, wkłady z kwasówki są odporne na oddziaływanie temperatury dochodzącej 1000 oC”.

Na zakończenie warto dodać, że kwasówka nadaje się nie tylko na wkład kominowy przy budowie nowego domu i systemu grzewczego. Wkłady ze stali kwasoodpornej doskonale sprawdzają się podczas modernizacji starych kominów (do ich uszczelniania). Rury kwasowe mogą być wykorzystywane również do budowy kominów zewnętrznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj