Postęp cywilizacyjny to coś, na czym korzystamy wszyscy. Dzięki niemu nasze życie staje się łatwiejsze, prostsze, wygodniejsze. Niestety prowadzi on również do tego, że stajemy się bardziej wygodni, a to przekłada się na nasze zdrowie i ogólną kondycję – niestety przekłada się negatywnie. Choroby, które pojawiają się w wyniku rozwoju technologii, związanego z tym wzrostu zanieczyszczenia, szybkiego tempa pracy oraz życia nazywane są schorzeniami cywilizacyjnymi. Obecnie są one prawdziwą plagą – według danych WHO co roku umiera na nie 41 milionów osób, co stanowi 71% wszystkich zgonów. Zobacz, czym są choroby cywilizacyjne i jak się przed nimi bronić.
Co to są choroby cywilizacyjne?
Choroby cywilizacyjne to jedno z największych wyzwań dla współczesnej medycyny. Nazywane inaczej chorobami społecznymi nie są wynikiem zakażenia, ale oddziaływaniem czynników środkowych, behawioralnym, psychicznych i genetycznych na zdrowie człowieka. WHO podkreśla, że z roku na rok na choroby cywilizacyjne umiera coraz więcej osób. Co więcej, powiększa się też lista chorób określanych mianem tych społecznych. Dziś wśród tych najpoważniejszych i najczęściej występujących wymienia się otyłość, cukrzycę, depresję alergię, uzależnienia od używek, choroby układu oddechowego, pokarmowego, krążenia. Medycyna jako choroby cywilizacyjne wymienia też nowotwory, zespół metaboliczny, zaburzenia psychiczne. Na wymienione schorzenia nie tylko zapada coraz więcej osób, ale i ich leczenie jest coraz trudniejsze. Jest to efektem tego, że wiele chorób cywilizacyjnych można leczyć tylko w jeden sposób profilaktyką i zmianą trybu życia.
Najczęstsze przyczyny chorób cywilizacyjnych
Do wystąpienia i rozwoju chorób cywilizacyjnych przyczynia się postęp i rozwój. Prowadzą do nich nadmierny stres, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, zanieczyszczenia środowiska, smog, używki, zmiany klimatyczne, hałas. Sprawia to, że organizm nie jest w stanie sobie poradzić i zaczyna tracić odporność i chorować. Na schorzenia cywilizacyjne najbardziej narażeni są mieszkańcy wielkich miast, którzy na co dzień muszą się mierzyć z wieloma negatywnymi efektami rozwoju cywilizacji.
Zdrowa dieta – jak skutecznie chronić się przed chorobami społecznymi?
Najskuteczniejszym sposobem chronienia się przed chorobami cywilizacyjnymi jest ścisłe stosowanie się do zasad profilaktyki. Mówi ona o tym, aby zadbać o balans w życiu, znaleźć czas na odpoczynek i relaks, pamiętać o higienie snu, a także regularnych badaniach. Ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi zapewnia też zdrowa dieta. Jej zadaniem będzie dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych do funkcjonowania witamin i minerałów. Zbilansowana dieta taka, jaką proponuje np. Fit Catering na https://fit-catering.pl/, będzie też chronić przed przejadaniem się, eliminować z jadłospisu wysoko przetworzoną żywność, ograniczać cukry i niezdrowe tłuszcze. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko otyłości, nadwagi, chorób serca i układu krwionośnego. Zbilansowana dieta to również przepis na więcej energii na co dzień.
Aktywność fizyczna to podstawa zdrowia
Rozwój i postęp znacznie ułatwiły nasze życie. Dziś nie musimy chodzić po wodę do pobliskiego strumienia czy czerpać ją ze studni – mamy ją w kranie. Zakupy zrobimy przez Internet, nawet do najdalszego zakątka świata dolecimy lub dojedziemy. Nasze prace są łatwiejsze, prostsze, nie wymagają wysiłku fizycznego. Ma to swoje plusy oraz minusy. Największym problemem jest prowadzenie przez dużą część ludzi siedzącego trybu życia. Prowadzi on do otyłości, cukrzycy, niedokrwienia serca, nadciśnienia tętniczego. Aby chronić się przed tymi schorzeniami, konieczne jest zadbanie na co dzień o aktywność fizyczną. Pobudzi ona metabolizm i będzie na bieżąco spalać gromadzący się tłuszcz. Regularne treningi nie oznaczają jednak spędzania długich godzin na siłowni. Ćwiczyć należy 2-3 razy w tygodniu po 30-45 minut. Warto postawić na sport ogólnorozwojowy. Aktywność warto też zachowywać na co dzień, np. wybierając schody zamiast windy czy rower zamiast samochodu.