Kraków jest jednym z miast, które stale się rozrasta. Co roku przyjeżdżają tutaj tysiące studentów, z których część zakłada rodziny i zadomawia się na stałe. Na początku często żyją w wynajętych mieszkaniach, ale w pewnym momencie chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Wtedy pojawia się pytanie, jaki rejon Krakowa warto wybrać.

Okolice centrum

Centra dużych miast są uznawane za lokalizacje najbardziej prestiżowe. Nie znaczy to jednak, że zakup mieszkania w takim rejonie jest dobrym pomysłem. Trzeba bowiem brać pod uwagę wysokie koszty zakupu mieszkania, ograniczenia, związane między innymi z dojazdem i parkowaniem w tym rejonie, ale i zwiększonym natężeniem ruchu. Centrum Krakowa żyje niemal całą dobę i nie można liczyć na taką ciszę i spokój, jak w rejonach bardziej oddalonych od centrum.

Wola Justowska

Drugą prestiżową dzielnicą Krakowa jest Wola Justowska. Przez lata przyciągała ona osoby poszukujące spokojnego miejsca do mieszkania, blisko centrum, a jednocześnie z dala od wielkomiejskiego hałasu. Na Woli Justowskiej dominuje zabudowa jednorodzinna, a niektóre wille są prawdziwymi perełkami architektury. Można również kupić mieszkania w budynkach wielorodzinnych, a ich wygląd zewnętrzny znacząco różni się od tych, jakie można spotkać w mniej zamożnych rejonach Krakowa. Nie dziwi zatem fakt, że jest to rejon drogi i ceny nieruchomości są bardzo zbliżone do cen mieszkań w centrum.

Kliny Zacisze

Wspomniana wyżej Wola Justowska kusi ciszą, zielenią i spokojem, ale niestety skutecznie odstrasza cenami. Alternatywą dla tej lokalizacji są jednak Kliny Zacisze czyli rejon równie dobrze skomunikowany z centrum jak i z autostradą, zielony, spokojny, a jednocześnie sporo tańszy od Woli Justowskiej.

Jedną z ważniejszych zalet tego rejonu jest fakt, że bez problemu można tutaj znaleźć zarówno domy jednorodzinne, bliźniaki, segmenty, jak i mieszkania w kameralnych blokach. Dzięki temu zamieszkać tutaj mogą zarówno osoby, które chcą kupić mieszkanie za 200 tys. zł jak i ci, którzy mogą sobie pozwolić na zakup domu za 1,5 mln zł.

Bronowice

Przeglądając miejsca warte zamieszkania w Krakowie nie sposób nie wspomnieć o Bronowicach. To dawna podkrakowska wieś, która zyskała sławę dzięki „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Od lat jest już jednak dzielnicą Krakowa i o jej wieloletniej historii świadczą jedynie nieliczne domy z tamtego okresu. W tym rejonie buduje się sporo, zarówno niewielkich bloków, jak i domów w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej. Jest tu sporo zieleni, a dobra komunikacja zarówno z centrum miasta jak i z obwodnicą sprawia, że sporo osób decyduje się zamieszkać właśnie w tym rejonie.

Nowa Huta

Nowa Huta to część Krakowa, która przez lata cieszyła się niechlubną sławą związaną z wysokim poziomem przestępczości. Teraz powraca do łask i dzięki swojej specyficznej zabudowie, dużej ilości zieleni jest coraz chętniej wybierana jako miejsce do życia. Warto zauważyć, że można kupić tutaj zarówno mieszkania z drugiej ręki, w niskich budynkach pamiętających początki tej dzielnicy, w blokach z wielkiej płyty z lat 70. Jak i mieszkania budowane współcześnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj