Obecnie posiadanie firmowej strony internetowej stało się nieodzownym elementem działalności gospodarczej. Większość osób poszukuje usług i produktów w wirtualnym świecie, więc jeśli nie masz firmowej strony internetowej, to z automatu odcinasz się od szerokiej grupy potencjalnych przyszłych klientów. Firmowa strona internetowa jest bardzo przydatnym narzędziem zarówno dla przedsiębiorców z wieloletnim stażem, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem własnej firmy. Mam nadzieję, że artykuł, który napisałem, pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Aby wybrać odpowiedniego wykonawcę Twojej firmowej strony internetowej, zwróć uwagę na kilka rzeczy:

Forma prowadzonej działalności

Stronę internetową możesz zamówić u firmy, która zajmuje się świadczeniem tego typu usług, albo u freelancera.

Bez wątpienia wybór freelancera to najtańsza opcja, gdyż proponowane przez freelancerów ceny tworzenia stron internetowych są zazwyczaj kilkukrotnie niższe, w porównaniu z agencjami interaktywnymi. Niestety, jak to zazwyczaj bywa, pozorna oszczędność może przysporzyć więcej szkody, niż pożytku.

Zapewniam Cię, że skorzystanie z usług freelancera, to bardzo zły wybór. Jeśli korzystasz z usług freelancera, to narażasz się na duże ryzyko, gdyż nigdy nie wiesz, z kim masz do czynienia. Być może jest to nauczyciel informatyki, który dorabia sobie na boku, być może jest to student informatyki, który zarabia na studia, a może jest to ktoś, kto nauczył się tworzenia stron internetowych przy pomocy jakiegoś internetowego kursu. Czy taka osoba jest w stanie wykonać poprawnie stronę internetową? Szczerze mówiąc, wątpię.

Kolejną kwestią jest legalność świadczenia takiej usługi. Firma wystawi Ci fakturę i zapłaci od niej podatek, a freelancerzy zazwyczaj działają nielegalnie, co naraża Cię na reperkusje prawne.

Do projektowania stron internetowych wykorzystuje się licencjonowane oprogramowanie i zdjęcia. Nawet jeśli klienci przesyłają mi swoje zdjęcia, to i tak (zwłaszcza do wykonania strony głównej) pobieram przynajmniej kilka z portali ze zdjęciami, gdzie oczywiście mam wykupioną licencję. Robię tak, gdyż zdjęcia wykonane przez profesjonalnych fotografów znacząco uatrakcyjniają wygląd strony. Takie zdjęcia trochę kosztują. Jako że prowadzę legalnie działającą firmę, nie mogę sobie pozwolić na nielegalne kopiowanie grafik, gdyż w przypadku wykrycia tego przez ich właścicieli, miałbym spore problemy. Jeśli freelancer do wykonania Twojej strony użyje nielegalnie skopiowane zdjęcia, to pierwszą osobą, do której zgłoszą się z pretensjami ich właściciele, będziesz Ty.

Oczywiście możesz się tłumaczyć, że zostały one pobrane bez Twojej wiedzy przez wykonawcę strony www, ale czy masz na to fakturę?

Jak widzisz, korzystanie z usług freelancerów to niezbyt dobry i obarczony dużym ryzykiem pomysł.

Wszystkie oferty firm tworzących strony internetowe zawierają różne opcje cenowe i jeśli nie stać Cię na jakąś super wypasioną stronę www, to gwarantuję Ci, że lepiej wybrać tanią i prostą stronę www wykonaną przez firmę, niż super wypasioną, wykonaną przez freelancera.

W przypadku firmy za wykonaną stronę internetową otrzymasz fakturę, która jest Twoim zabezpieczeniem przed wieloma problemami. Zlecając usługę firmie, działasz zgodnie z prawem i nic Ci za to nie grozi. Gdyby do wykonania Twojej strony zostały użyte nielicencjonowane materiały, to odpowie za to firma, która wykonała Ci stronę, a nie Ty.

Wybór odpowiedniej firmy

Ustaliliśmy więc, że do utworzenia strony internetowej, zdecydowanie lepiej jest zatrudnić profesjonalną, wyspecjalizowaną w tym firmę i teoretycznie na tym powinien się ten artykuł zakończyć. Niestety dopiero teraz pojawia się niezły mętlik. Dlaczego?

Różnorodność ofert przygotowanych przez firmy projektujące strony internetowe przyprawia o istny zawrót głowy. Jedni oferują wykonanie strony internetowej za 500 zł, a inni swój cennik zaczynają od 10 000 zł. Skąd ta rozbieżność?

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest dwie:

Lokalizacja firmy projektującej strony www

Podobnie jak w przypadku innych usług, inaczej wygląda cennik firmy działającej na terenie dużego miasta, takiego jak Warszawa czy Poznań, a inaczej firm, która ma biuro w Krośnie czy Sanoku. Dużym atutem działającym na Twoją korzyść jest to, że stronę internetową można wykonać zdalnie, bez fizycznego kontaktu i jeśli mieszkasz w Szczecinie, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zamówił stronę u firmy zlokalizowanej w Nowym Targu.

Struktura firmy wykonującej stronę

Oczywiste jest to, że jednoosobowa działalność gospodarcza ma znacznie niższe koszty, niż duża agencja interaktywna, która ma rozbudowaną strukturę i wynajętą dużą powierzchnię biurową.

Zapewniam Cię, że strony internetowe wykonane przez małe firmy w niczym nie odbiegają jakością od strony wykonanych przez duże agencje, więc po co przepłacać?

Dam Ci dobrą radę. Bez względu na to, co zamawiasz lub kupujesz, zawsze odrzuć najdroższe i najtańsze oferty i skup się na tych ze średnią ceną.

Wybierz sobie kilka firm do dokładnej analizy i dokładnie je sprawdź. Obejrzyj strony, które wykonali dla swoich klientów (każda firma ma na swojej stronie zakładkę Portfolio lub realizacje), sprawdź opinie wystawione przez ich dotychczasowych klientów (mam tu na myśli opinie w Google), sprawdź w CEIDG jak długo działa firma (przeważnie bywa tak, że firma z długim stażem świadczy usługi na wyższym poziomie od tej nowo powstałej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj