Zasadniczo kradzież jest czynnością zakazaną, której dopuszczenie się wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Niemniej jednak kradzież może być różnie klasyfikowana – jako przestępstwo lub wykroczenie. W zależności od tej klasyfikacji zupełnie inne są konsekwencje dla sprawcy.

Przestępstwo a wykroczenie – różnice

Zasadnicza różnica pomiędzy przestępstwem a kradzieżą dotyczy kalibru danego czynu. Przestępstwo to czyn cechujący się wysoką szkodliwością społeczną. Natomiast w przypadku wykroczenia szkodliwość ta jest zdecydowanie mniejsza. Przestępstwa i związane z nimi potencjalne kary są opisane w Kodeksie Karnym. Natomiast wykroczenia opisuje Kodeks Wykroczeń. W przypadku przestępstwa konsekwencje są poważne. Niemal zawsze istnieje ryzyko kary pozbawienia wolności. Natomiast w przypadku wykroczeń są to zwykle grzywny lub prace społeczne. Co więcej, sprawy dotyczące wykroczeń trwają o wiele krócej i przebiegają sprawniej, według określonych schematów. Dlatego też zwykle kancelaria adwokacka nie ma w tych sprawach zbyt wiele pracy lub nawet nie jest zatrudniania.

Kradzież jako wykroczenie

W przypadku kradzieży wykroczenie dotyczy zaboru własności o wartości nieprzekraczającej 500 zł. Właśnie wartość danego mienia stanowi kryterium uznaniowe kradzieży jako przestępstwa lub wykroczenia. Również w tym przypadku możliwe jest zasądzenie kary pozbawienia wolności lub jej ograniczenia. Zatem pomoc kancelarii adwokackiej może być przydatna. Należy jednak jeszcze raz podkreślić, że w większości przypadków sprawca jest zobowiązany do zapłacenia grzywny.

Kradzież jako przestępstwo – kancelaria adwokacka niezbędna

Kiedy kradzież dotyczy mienia ruchomego o wartości powyżej 500 zł, czyn ten jest uznawany za przestępstwo. Tym samym oskarżenia są formułowane na podstawie Kodeksu Karnego. W takim przypadku kancelaria prawna jest absolutnie niezbędna, ponieważ sprawa jest poważna. Zgodnie z przepisami prawa za kradzież uznaną jako przestępstwo grozi pozbawienie wolności na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Po więcej porad prawnych zapraszamy: kancelaria adwokacka Gniezno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj